>

ANNE - ÇOCUK

Anne Adaylarına Psikolojik Destek!

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastahanesi, Türkiye'de ilk defa doğum sırasında anne adaylarının yanında psikolog bulunduruyor.
 
   
 
 
     
Hastane Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, eğitim eksikliği ve yanlış bilgilendirme nedeniyle doğumun korkulacak bir olaya dönüştürüldüğünü belirterek, anne adaylarının korkularını en aza indirmek amacıyla yeni bir uygulamaya gittiklerini kaydetti.

Kadınların doğum hikayelerinin erkeklerin askerlik hikayelerine benzediğini söyleyen Mollamahmutoğlu, yaşanılanların abartıldığını, korkulacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Zaman zaman kaygı düzeyi yüksek, panik içerisinde olan hastalarla karşılaştıklarını belirten Mollamahmutoğlu, bu hastaların hem doğumu hem de bebeği sıkıntıya soktuklarını anlattı.

Mollamahmutoğlu, anne adaylarının doğumsal kaygılarını en aza indirmek ve psikolojik destek vermek amacıyla Türkiye'de ilk defa doğum sırasında psikolog bulundurma, hastanın eşi ya da bir yakınını doğum odasına alma uygulamasını başlattıklarını bildirdi.

Psikolog Hamiyet Bulgurlu ise 15 Haziran itibariyle başlatılan yeni uygulamanın daha önce Antenatal polikliniklerde (Gebe Polikliniği) çiftleri gebelik süreciyle ilgili olarak eğitmeyi amaçlayan programın son ayağı olduğunu bildirdi.

Bulgurlu, şunları kaydetti:

''Yeni projeyle birlikte psikolog ve baba adayları da doğum odasına alınıyor. Gebelik süreci hasta açısından bilinmeyen bir süreçtir. Hamilelik süreci anne adaylarının kaygılarının en yüksek olduğu dönemleri içerir. Hamilelik sürecinin kolay geçirilmesi için hastanın bilinmezlikten kaynaklanan korkuların ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle doğum sırasında psikolog ve hastanın eşinin yanında bulunması sağlanarak anne adayına psikolojik destek veriliyor.

Hastaların kendilerini yalnız hissetmemesi, kaygılarını bir yakınıyla paylaşması düşüncesiyle başlatılan uygulamayla birlikte ev ortamında doğum yaptırmış oluyoruz.''

Anne adaylarının bu uygulamaya genelde sıcak ve ilgiyle
yaklaştıklarını dile getiren Bulgurlu, ''Bazı hastalar eşlerinin yanında olmasını isterken, bazıları da bu anın kendi özelinde kalması, eşlerinin dayanamayacağı düşüncesi ve eşinin bu olaya tanık olmasının ileride cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyeceği kaygısıyla istemediklerini gördük'' diye konuştu.

Bulgurlu, doğum sırasında psikolog ve hastanın eşinin bulunmasının doğum ünitesindeki işleyişi de kolaylaştırdığını, doğumun kısa zamanda ve kolayca gerçekleştirildiğini anlattı.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>