>

ANNE - ÇOCUK

Bebeğinizin zekası size bağlı

Hamilelik döneminde uygulayacağınız 9 basit yöntemle bebeğinizin zekasını artırabilirsiniz.
 
   
 
 
     
Zekayı sadece genetik faktörlere bağlamak hiç de doğru değil. Anne adaylarının hamilelik döneminde izleyeceği 9 basit yöntem, bebeğin zekasını artırıyor. Uzmanlara göre, anne adayının hamilelikteki beslenme şekli, sağlık durumu ve duygusal hali bebeğin beyin gelişimini etkiliyor. O halde, onun için iyi bir başlangıç yapın ve aşağıdaki 9 öneriye kulak verin. Her ne kadar bu öneriler yüzde 100 ispatlanmış olmasa da, yine de denemeye değer.

Düşük tiroit bezi problemi, hamilelikte anne adaylarının yüzde 2'sini etkiliyor.

Yapılan araştırmalar, bu annelerin bebeklerinin zekasının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, tiroit hormonları kontrolü, pahalı bir test olduğu için rutin gebelik tetkiklerinde yer almıyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi gibi tiroit hormonu düşüklüğüne işaret edebilecek şikayetleriniz varsa, bu testi yaptırmanızda fayda var.

Egzersiz de bebeğinizin zekasını etkileyen etmenler arasında.

ABD'nin Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar veriyor. Hamilelik sırasında düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zeka düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi: Egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki.

Egzersizden bahsedip de kilodan bahsetmemek olur mu?

Doktorlar, vücut ağırlığının yüzde 20'si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylüyor. Bunun altında veya üstünde kilo alımının, bebeğin fiziki ve zeka gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Neden mi? Muhtemelen alınan kilo miktarı, bebeğinizin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekasını etkiliyor.

Diş kontrollerinizi yaptırın.

Araştırmalar, yepyeni bir iddia ile ortaya koyuyor: Hamilelik sırasında diş rahatsızlığı geçiren anneler, 7 kat daha fazla prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıyor. Bu bebekler de öğrenme ve gelişim aşamalarında güçlük çekiyor. Diş hastalıkları genellikle başlangıçta belirti göstermediği için 6 ayda bir diş hekimine uğramanızda yarar var.

B12 ve demir alımı, fetüsün entelektüel potansiyelini artırıyor.

Yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamıyor. Bu sebeple, bebek doğmadan önce, onun demir depolarını oluşturması açısından, hamilelik süresince her gün demir içerikli tabletlerden bir tane alınması gerekiyor. Demir eksik alındığı takdirde beynin kritik bazı noktaları yeterli şekilde gelişmiyor. Anne sütü ile beslenen bebekler için sorun yok.

Bebeğin algıları, henüz doğmadan önce başlıyor.

Bu açıdan bakıldığında, kendini iyi hisseden bir anne adayının bebeğinin de anne karnında kendini muhteşem iyi hissedeceğini kabul etmek gerekiyor. Bu durum beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunuyor.

Hamilelik döneminde beslenme, zeka gelişimindeki en önemli faktörlerin başında geliyor.

Özellikle kolin (sinirsel iletimde önemli bir rol oynayan madde) içeren gıdaları tercih edin. Bu yiyeceklerin en önemlileri yumurta ve et olarak kabul ediliyor.

Bebek doğduktan sonra da onun için yapabilecekleriniz arasında ilk olarak onu emzirmek geliyor.

Bu, hem sağlığını hem de zekasını olumlu yönde etkiliyor. Kentucky Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bu iddiayı ispatlıyor. Bebekliğinde emzirilen çocukların zeka düzeyleri, hazır mama ile beslenenlere göre 3 puan fazla olarak tespit edilmiş.

Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da depresyondan uzak durmanız gerekiyor.

Bin 200 aile üzerinde yapılan bir araştırma şu ilginç sonuçları ortaya koyuyor: 3 yaşına kadar olan dönemde anneleri depresyonda olan çocukların özellikle dil gelişiminde ve öğrenme yeteneğinde zayıflık görülüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>