>

ANNE - ÇOCUK

Bebekleri kundaklamayın...

Bebeklerde görülen kalça çıkığının en önemli nedeninin kundak olduğunu belirtildi.
 
   
 
 
     
Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon Numune Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gürsel Yuluğ, bebeklerde kalça çıkığının en önemli nedeninin kundak olduğunu belirterek dünyanın birçok ülkesinde yok denecek kadar az olan kalça çıkığının Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sık olarak görüldüğünü söyledi.

Doğuştan kalça çıkıklığının bölgemizde sık görüldüğünü kaydeden Yuluğ "Bu durum, dünyanın birçok ülkesinde ise yok denecek kadar azdır. Hekim sayısı ve tedavi imkanlarının artması, bu önemli sorunu büyük ölçüde azaltmıştır. Irsi faktörlerin rolü olmakla birlikte kesin sebebi bilinmemektedir. Önemli olan kundaktır. Bugün çocuğunu kundaklayan anne sayısı azalmış durumda. Bu nedenle eskiye göre kalça çıkıkları sayısı da azalmış durumdadır. Annelere, çocuğunu kundak yapmasını tavsiye etmiyoruz" dedi.

"Kalça çıkıklığında erken teşhis çok önemli" diyen Dr. Yuluğ, "Kalça çıkığı, erken teşhis edildiği durumda büyük bir kısmı ameliyata dahi gerek olmadan tedavi edilebilmektedir. Geciktikçe tedavisi zorlaşmaktadır. Örneğin 4-5 yaşından sonra cerrahi tedavilerin de fazla faydası olmaz. Sokakta topallayarak yürüyen insanların çoğu, tedavi edilmemiş yada iyi tedavi edilememiş kalça çıkığıdır. Önemli olan anne ve babanın bilinçlendirilmesi ve erken doktora başvurması. Çocuk normalde 1 yaşında yürür. Toplumumuzda genellikle 'teyzesi de geç yürüdü, dayısı da geç yürüdü' şeklinde deyip geçiştiriliyor. Nedense çocuk geç yürüdüğü zaman doktora götürülmüyor, bir defa öksürdüğünde ise hemen doktora götürülüyor" diye konuştu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>