>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzu ev kazasından koruyun

Evinizdeki tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin, bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklanması önerildi.
 
   
 
 
     
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, küçük çocuk yaralanma ve ölümlerinin önemli bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğu belirtildi. 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne, bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların önemli bölümünün ev kazalarına bağlı olduğu vurgulanan açıklamada, anne ve babaların yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına karşı önlem almaları istendi.

Çocuk acil servislerine yapılan başvuruların başta gelen nedeninin, bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travmalar olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Merdivenler, pencere ve mobilyalar, bebek ve çocuklar için risk faktörlerinin başında geliyor. Sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olması, yüksek binalarda pencerelere takılacak parmaklıklar, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulması, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olması, düşmelere yönelik alınacak önlemlerden bazılarıdır.”

TOPLU İĞNE, DÜĞME, BONCUK

3 yaş altı çocukların, solunum yollarının çok dar olduğu ve bebek ve çocukların çoğu zaman cisimleri ağızlarına aldıkları belirtilen açıklamada, kuruyemişler, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için boğulma riski taşıdığı kaydedildi. Açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

“Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile, bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilir. Bu yüzdenkova, küvet ve leğenleri boş tutun. Bebek veya küçük çocuklar yıkanırken, kapı veya telefona yanıt vermek için onu yalnız bırakmayın. Çocuğunuz tuvaletteyken mutlaka yanında olun.”

ULAŞAMAYACAKLARI YERDE SAKLAYIN

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının önemli bir bölümünün zehirlenme, yanık ve yangınlar sonucu oluştuğu ifade edilen açıklamada, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin, bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklanması önerildi. Açıklamada, “Su, süt, kola ve yoğurt kaplarını, bu maddelerin saklanması amacıyla kullanmayın. Unutmayın yaptığınız bu kap değişikliği, bebek veya çocuğunuz tarafından bilinmemekte ve onlariçin çok büyük riskleri de beraberinde getirmektedir” denildi.

Hava gazı ve soba zehirlenmelerine karşı önlem alınması istenen açıklamada, kibrit, çakmak ve ocakların da çok büyük kaza ve yangınlara yol açabildiği vurgulandı. Genellikle dikkate alınmayan bir tehlike kaynağının da elektrik olduğu belirtilen açıklamada, evde açık elektrik kabloları bırakılmaması, tesisatın düzenli gözden geçirilmesi, elektrik prizlerinin kapatılması, elektrikli ev aletlerine karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

Ateşli silahların, bebek ve çocuklara yönelik önemli riskleri beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Evinizde ateşli silah varsa silahı boş saklayın. Silahın emniyetini sürekli kapalı tutun. Silahları bebek ve çocukların ulaşamayacağı kilitli bir yerde tutun. Ateşli silahınızı bebek veya çocuğunuzun yanında kesinlikle çıkarmayın ve temizlemeyin” uyarılarında bulunuldu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>