>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzun Mark Zuckerberg-Steve Jobs Olmasını Engellemeyin!

(Çocuğum sürekli bilgisayar başında bu yüzden eğitim hayatı kötü) diye düşünen anne babalar çocuklarına kötülük yapıyor.
 
   
 
 
     

Çocuklara yetenek tahlili yapmadan geleceğine yön vermeye çalışmanın geleceğin Mark Zuckerberg’i (Facebook), Steve Jobs’larının (APPLE) önünü kesme ile eşdeğer olduğu kaydedildi.

HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, bazı anne ve babaların çocuklarını yanlış yorumladıklarını ifade etti. Bu hatanın gelecekte sorunlu bireyler ve sorunlu bir topluma neden olduğunu belirten Orhan, ailelerin şu gözlemlerinden örnekler verdi:

“Erkek çocuk sahipleri ‘çocuğum sürekli bilgisayar başında, sürekli top oynuyor, derslerine önem vermiyor, hayvanlara aşırı ilgi gösteriyor’ diye şikâyet eder. Kız çocuğuna sahip aileler ise; bebeklerinin saçlarına değişik şekiller veriyor, anlamsız resimler yapıyor, içine kapanık veya tam tersi çok konuşuyor’ diyerek yakınır. Bize eğitim koçluğu kapsamında başvuruda bulunan ailelerin özellikle pek çoğu, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarının altında yatan sebeplerin bunlar olduğunu düşünürler. Bu davranışlarından kurtulan çocuğun derslerinde çok başarılı olabileceği fikrine kapılırlar. Oysa her birey ruhunu beslemek adına, yeteneklerinin icrasına yönelik bir çizgide yürümeyi tercih eder.”

“BIRAKIN KENDİ ÇİZGİSİNDE YÜRÜSÜN”

Psikolojide yeteneklerin doğuştan geldiğini savunan pek çok kuram ve kuramcı olduğuna dikkati çeken HelpA Akademi Genel Koordinatörü Gülşah Sam Orhan, çocuklarını tanımakta zorlanan ailelere şu önerilerde bulundu:

“Çocuğunuzun bu gibi alışkanlıkları varsa, bunların onu başarısızlığa sürükleyeceğinden korkmayın. Toplumda her birey doktor, mühendis, avukat, siyasetçi olsaydı, diğer gereksinimlerimiz düşünüldüğünde sosyal yaşam diye bir şey olmazdı. Dolayısıyla çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.”

“BİLGİSAYAR BAŞINDAN KALMIYOR MU?”

Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, ailelerin çocuklara yaptığı baskının son derece tehlikeli sonuçlar getirdiğine dikkati çekti. Orhan, “Bilgisayar başından kalkmayan çocuğunuz geleceğin Mark Zuckerberg’i (Facebook), Steve Jobs’u (Apple) olabilecekken, kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu bir istemediği işi yapmaya ‘mecbur’ kalabilir” ifadesini kullandı.

“PEKİ NE YAPMALI?”

HelpA Akademi Genel Koordinatörü Orhan, çocukları bilgisayardan soğutmanın, İnternet bağlantısını kesmenin çok yanlış olduğunu belirtti. Çözümü ise şu örneklerle anlattı:

“Günlük bilgisayar başında geçirilen süre 2 saatten fazla ise bilgisayarı ortak kullanım alanına çekmek ve aile içi bilgisayar saatleri düzenlemek gerekir. Bilgisayar salonda herkesin bulunduğu bir yerde bulunmalı, herkes kullanmalı.”

Dünyanın en iyi futbolcusu sayılan Messi’den örnek veren Orhan, “Çocukları top oynamaktan vazgeçmeyen aileler, emin olun Lionel Messi de çocuğunuz gibiydi. Ve şimdi bir dünya starı. Çocuğunuzu bu yetenekten alıkoymayın. Sürekli bebek elbiseleri üreten kız çocuk anneleri çocuğunuzun ilerde bir ‘Coco Channel’ olması sizi ne kadar mutlu ederdi, bir düşünün. Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleri şeklinde çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli” diye konuştu.

“ÖNCE YETENEKLERİNİ TESPİT EDİYORUZ”

Çocuklarına doğru eğitim vermek isteyen ailelerin destek alması gerektiğini önemle vurgulayan HelpA Akademi Genel Koordinatörü Gülşah Sam Orhan, eğitim koçluğu kapsamında çocuklara ilk aşamada bir takım testler yaptıklarını ve uygulamalarla yeteneklerini tespit ettiklerini belirtti. Orhan, çocuklara yetenek ve zekâ tipine uygun bir meslek ve eğitim hayatı portföyü oluşturduklarını ifade etti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>