>

ANNE - ÇOCUK

Çocuk İçin İdeal Tatil Oyunlu ve Dersli Olanı!

Yaz tatilinde sona geliniyor.
 
   
 
 
     

Yoğun bir eğitim-öğretim döneminin ardından minikler dinlenmeye çalışıyor. Uzmanlar çocuklar için ideal ve verimli tatil için uyarılarda bulunuyor. Yaz tatilinin sadece eğlenme ve dinlenme değil, çocuklara boş zamanın nasıl daha kaliteli geçirilmesi gerektiğinin de öğretildiği bir dönem olduğunu vurguluyor.

Uzun bir yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor ‘Tatilde hepimiz rutin çalışmalarımıza ara verip kendimizi dinlendirip, eğlenmeyi düşünürüz ama bunun da sınırları, çerçevesi olmalıdır’

BOŞ ZAMANI KALİTELİ DEĞERLENDİRMEYİ ÖĞRETMELİYİZ

Uzm. Psk. Sayım, çocukların ’kaliteli zaman’ geçirmeyi öğrenmek için yaz tatilinin iyi bir fırsat olduğunu hatırlatarak ailelere şu önerilerde bulunuyor:

“Çocuk, zamanını iyi yönetmeyi öğrenmiş ise bu tutumu, tatildeki etkinlik ve aktivitelerine, arkadaşları ile nasıl zaman geçirdiğine, zamanının ne kadarını arkadaşlarıyla, ne kadarını kendisine ayırdığına yansıyacaktır. Bizim çocuğumuza kazandırdığımız iç disiplinle ilgili olarak öncelikle çocuğa boş zamanını kaliteli değerlendirmeyi öğretmeliyiz.”

ANNE-BABA REHBER OLMALI

“Zaman yönetimi, zamanı akıllıca kullanıp, verimli-üretken sonuç almamızı sağlar. Doyurucu geçirdiğimiz zaman, bizi mutlu edecek, değerli hissettirecek ve dinlendirecektir. Tabii çocuk için tatil, bir dönem boyunca planlı, kurallı bir ortamdan, özgür olduğu, dinlenebildiği daha esnek bir zaman dilimini ifade eder, anne-babaların rehberliği, çocuğun tatili nasıl geçireceği ile ilgili devreye girmelidir.”

GÜNLÜK AKTİVİTELER BİRLİKTE PLANLANMALI

“Çocuklar için, aileleri ile birlikte yapabilecekleri bir iş listesi planlanabilir. Günlük aktiviteleri bir gün önceden beraberce planlamak, hedef koymayı ve hedefe yönelik davranmayı da öğretir. Bu da aslında öğretme ve öğrenme sürecidir. Arkadaş seçimleri ve iletişim tekniklerini öğrenmeleri de aynı niteliktedir.”

PLAN YAPMASINA FIRSAT TANINMALI

“Ailelerin fazla müdahale içermeden, çocuktan beklentiyi yüksek tutmadan, dinlenme ve eğlenmeye fırsat tanıyarak aktivite planı yapmasına yardımcı olmaları önemlidir. Tatilde seçtikleri arkadaşlar, bulundukları ortamlar, aileler tarafından denetlenmeli elbette ama bunu yaparken de fazla baskı kurmadan özenli davranmak önemlidir.”

KİTAP OKUMA SAATİ YAPILMALI


Uzm. Psk. Aynur Sayım, uzun tatil döneminde çocukların yıl içinde öğrendikleri bilgileri unutmamak ve yeni eğitim dönemine hazırlanmak için günlük planlamalar içinde kısa ders tekrarları ve kitap okuma saatlerinin eklenmesinin yararlı olacağını söylüyor.

Çocuklara odasını toplamak, dişlerini fırçalamak gibi günlük sorumlulukların da verilmesi gerektiğini belirten Sayım, çocukların spor, satranç, drama gibi sevdiği etkinliklere yöneltilmesinin fiziksel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacağını ifade ediyor.

 

Etiketler: Çocuk, Anne, Tatil, Yaz, Okul
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>