>

ANNE - ÇOCUK

Çocuklarla evlilik

Bebeğiniz doğduktan sonra, günlük alışkanlıklarınız, sosyal hayatınız ve hatta eşinizle konuştuğunuz şeyler bile değişecek.
 
   
 
 
     
Aileye bir bebeğin katılması, tüm hayatınızı değiştirir. Olup biten tüm bu değişiklikler arasında, eşinizle olan ilişkinize zaman ayırmak, birlikteliğinizin geleceği açısından çok önemlidir.

Bebeğiniz doğduktan sonra, günlük alışkanlıklarınız, sosyal hayatınız ve hatta eşinizle konuştuğunuz şeyler bile değişecek. Bunlara elbet alışacaksınız ama zaman alacak. Bu nedenle alışma süreci, eşinizle birlikte zaman geçirmenin yeni yollarını keşfedene dek zor bir süreç olabilir. Bebeğinize duyduğunuz ortak sevgi, sizi birbirinize yaklaştırırken, birbirinize ayıracak zamanınız azalacak, almanız gereken daha fazla karar ve başetmeniz gereken daha fazla mali sorun olacak. İkinizin nasıl anlaştığı, çocuklarınızı da etkiler; çünkü onlar sürekli olarak sizi taklit eder ve sizin ilşkinizi örnek alırlar.

Daha iyi bir ilişki için 7 öneri:

• Başbaşa zaman geçirin. Sadece önemli konuları konuşmak için değil, ufak tefek günlük şeyleri paylaşmak için de kısa süreli bile olsa günlük olarak zaman yaratın. Haftada bir de birlikte yapmaktan zevk alacağınız bir şey için birbirinize söz verin. O gün bebeğinize bakıcı ya da anneniz baksın ve eşinizle keyifli zaman geçirin.

• Aileniz için birlikte plan yapın. Birlikte dışarı çıkmayı, ya da tatile gitmeyi ayarlayabilir, doğum günü hediyeleri konusunda fikir paylaşımında bulunabilir, kutlamaları planlayabilirsiniz.

• Umut ve hayallerinizi paylaşın. Bu şekilde bunlardan bazılarını hayata geçirebilirsiniz. Bu sizi birbirinize yakınlaştırır.

• İstediğiniz şeyleri dile getirin. Birbirinizin zihnini okuyamayacağınıza göre, birbirinizden beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin.

• Duygularınız hakkında konuşun. İkinizden birinin dışlandığını hissettiği zamanlar olabilir ya da siz ya da eşiniz çalıştığınız için çocuğunuzun büyüme evrelerini kaçırabilirsiniz. Bu konulardaki duygularınızı saklamayın. Konuşun ve bir çözüm bulmaya çalışın.

• Para konularını göz ardı etmeyin. Birlikte gerçekçi bir bütçe hazırlayın.

• Birlikte gülün. Komik bir olayı, bir fıkrayı paylaşmak herkesin yüzünü güldürecektir.

Konuşmak ve dinlemek

Aile büyüyüp de hayat daha yoğun bir hale geldikçe, çift olarak birlikte zaman geçirmeniz daha da zorlaşacak. Biraraya gelebildiğiniz ender zamanlarda ise, hayatınıza dair günlük detayları anlatmakla o kadar meşgul olacaksınız ki, düşünce ve duygularınızı paylaşmaya pek fırsat kalmayacak.

İlk tanıştığınız, birbirinize hikayeler ve sırlarınızı anlattığınız zamanları hatırlayın. Bu paylaşım sizi birbirinize yakınlaştırmıştı. Şu an da ihtiyacınız olan bu: Yakınlık. Birbirinize karşı ilgili olmak ve duygusal bir hayatı paylaşmak, ilişkiniz için son derece önemli.

Haftada bir, eşinize, sanki onunla ilk kez tanışıyormuşsunuz gibi bakmaya ve onu dinlemeye çalışın. Onda sizi etkileyen şeyleri yeniden keşfedin. Bu şekilde ilişkinizi tazeleyin.

Birlikte geçirdiğiniz zamandan keyif alın

Haftada en az bir kez, aileyi ilgilendiren sorunlardan ve çocuklarınızdan uzak kalarak, o zamanı sadece kendinize ve ilişkinize ayırın. Olaylardan bahsettiğiniz kadar duygularınızı da konuşmaya katın. Eşinizin sizin nasıl hissettiğinizi bilmesini beklemeyin. Onu önemsediğinizi anlamasını sağlayın.

Birbirinizi keşfetmeye çalışmak da iyi bir fikir olacaktır. Birbirinize sırayla bu basit soruları sorun. Cevaplar sizi şaşırtabilir.

• En sevdiğin 10 şarkı hangisi?
• En sevdiğin 10 film hangisi?
• Çocukluğuna dair en mutlu anın hangisi?
• Birlikte çıktığımız en iyi tatil hangisiydi ve neden?
• Yaşadığımız yerle ilgili tek bir şey değiştirebilsen, bu ne olurdu ve neden?
• Gece beraber dışarı çıkacak olsak, nasıl bir gece olmasını isterdin?
• Geleceğimize dair ne gibi hayallerin var?

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>