>

ANNE - ÇOCUK

Çocuktan sonra mesleğe dönüş

Yüksek verim, yeni fikirler üretmek, düzensiz çalışma saatlerine uyum sağlamak ve sorumluluk sahibi bir anne olmak! İş hayatının değişen kriterleri anneler için zorlu bir mücadele haline geldi.
 
   
 
 
     
Bir iş görüşmesine gittiğinizde ve "İş gezisine çıkacağınız zaman çocuğunuza kim bakacak?" sorusuyla karşılaştığınızda şaşırmayın. Birçok şirket, eleman alımı sırasında başvuranları eğitim ve tecrübelerinin yanı sıra artık özel hayatlarına göre de değerlendiriyor, özellikle de kadınları. Bekarsanız ne zaman evlenmeyi, evliyseniz ne zaman çocuk sahibi olmayı düşündüğünüz işveren için büyük önem taşıyor. Bu duruma bir de sizin tarafınızdan bakalım. Çocuk sahibi olmak fikri sadece işvereni düşündürmüyor. Bir kadın olarak siz de önemli bir kararın eşiğindesiniz. Ya mesleğiniz ya da çocuk... En doğru çözüm; her ikisini birden idare etmeyi öğrenmek.

Olumlu yanları görün

Tam hayalinizdeki işi bulmuşken hamile kaldınız. Ya da kariyerinizin en parlak günlerinde çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. Ama yine de kafanıza takılan sorular var: Çocuğuma iyi bir ane olabilecek miyim? Çocuğumla yeterince ilgilenebilecek miyim? Acaba işime eskisi kadar zaman ayırabilecek miyim? Çocuk sahibi olmam işime konsantre olmamı engeller mi? Listeyi uzatmak mümkün. Oysa işe olumlu tarafından bakmayı öğrenirseniz, anne olmanın işinize zarar vermenin aksine başarınızı artırabileceğini bile görebilirsiniz.

Anne olmak başarıyı artırır

Amerikalı araştırmacılar bu konuda kolları sıvadı ve anne adayı ile anneleri yakından ilgilendiren sonuçlara vardı. Araştırmaya göre; çocuk sahibi kadınlar diğer çalışanlara göre daha başarılı oluyor.

Organizasyon kabiliyeti

Bir çocuğuna bakıcı ayarlarken diğerini doktor randevusuna yetiştirip aynı zamanda doğumgünü partisi organizasyonu yapmak zorunda kalan anneler, bu yeteneklerini iş hayatlarında sergiliyor. Birçok işe birden konsantre ve hakim olmayı başaran anneler, iş hayatında da büyük ve çetrefilli organizasyonların altından kolayca kalkabiliyor.

İkna kabiliyeti ve çözüm üretme

Hiç kavga eden iki çocuğu ayırmak zorunda kaldınız mı? Laftan, sözden anlamayan iki çocuğu yatıştırabilen bir anne, iş arkadaşları veya müşterilerle yaşadığı sorunları da kolayca çözebiliyor.

Annelik içgüdüleri

Anneler iyi birer dinleyicidir. Sonsuz sabırları vardır ve insana özgü olan hiçbir şey onlara yabancı değildir. Strese dayanıklılık: Uzmanlar hiçbir şeyin çocuklarla uğraşmak kadar stresli ve yorucu olmadığını belirtiyor. Stresle bir kez başetmeyi öğrendiniz mi hiçbir sorundan korkmanıza gerek kalmıyor. Anneler değişikliğe çabuk uyum sağlayabildikleri gibi, hızla da çözüm üretebiliyor.

Şirket politikasını ön planda tutmak

Hiçbir anne öncelikle kendini düşünmez. Özel hayatta çocuklar ve aile daima ön plandadır. Onların rahatı yerindeyse, anne de rahat olur. İş hayatı için de aynı düşünce sistemi geçerli. Kendi egoları asla şirket politikasının önüne geçmez.

Hazır asker

Kadın, annelik görevi yerine kariyerine bıraktığı yerden devam etmek isterse, işe yüksek bir motivasyonla başlar. Çünkü evde olduğu gibi işte de başarılı olabileceğini kanıtlamak ister.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>