>

ANNE - ÇOCUK

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının risklerine ilişkin olarak anlatılanların çoğu artık geçmişte kaldı.
 
   
 
 
     

Günümüzün doğum kontrol hapları, eskisine oranla çok daha düşük dozlarda hormon içeriyor.

KISIRLIKLA SONUÇLANABİLİYOR

Doğum kontrol hapları sadece kullanıldıkları dönemde etki sağlıyor. Yani hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkisini yitiriyor. Hatta yeni evli kadınlar ya da genç kızlar bile bu yöntemi; hamilelikten korunmak ya da adet düzensizliği ile ağrılı adet görme sorunlarına karşı rahatlıkla kullanabiliyor. Ancak doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra yumurtlamanın normale dönebilmesi için 1 - 2 ay geçmesi gerekiyor.

HAMİLE KALINIRSA ALDIRILMALI

Eskiden hap kullanırken hamile kalındığı takdirde çocuk sakat kalabilir düşüncesiyle hamileliğin sonlandırılması öneriliyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda, hapların içerdiği hormonlar erken dönemde fark edildiğinde doğan çocukta herhangi bir doğumsal anomaliye yol açmadığı saptanmış. Dolayısıyla günümüzde farkına varıldığı ilk anda hap kullanımı bırakılarak hamileliğin güvenle sürdürülmesi mümkün.

TÜYLENME YAPIYOR

Kadınların çoğu doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığını düşünerek bu yöntemi kullanmaktan kaçınıyor. Oysa doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar aracılığıyla vücutta tüylenme yapan hormonları baskılıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>