>

ANNE - ÇOCUK

Gebelikte İlaç Kullanımı

Tüm hamilelik döneminde alınacak ilaçların bebeğe ve anneye olumsuz etkilerinin olabileceği uyarısında bulunuyor.
 
   
 
 
     

Hamile kadınlara gebeliğin ilk döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç vitamin, bitkisel çay kullanmayı tavsiye eden uzmanlar, tüm hamilelik döneminde alınacak ilaçların bebeğe ve anneye olumsuz etkilerinin olabileceği uyarısında bulunuyor.

Özellikle gebeliğin erken döneminde herhangi bir kimyasal madde, ilaç vitamin, bitkisel çay, besin katkı maddesi kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Daha önceden bazı hastalıklarınız veya durumlarınız için kullandığınız ilaçları gebe kalmadan önce doktorunuza danışınız. Bunların değiştirilmesi veya tamamen kesilmesi gerekebilir.

Bazen reçetesiz satılan ilaçların bile gebelikde kullanımının riskli olabildiğine dikkat çeken uzmanlar, doğumdan hemen önce aspirin içilmesinin bebekte ve annede ciddi kanamalara yol açabildiğini kaydetti. Bitkisel kaynaklı besin katkıları veya içeceklerin fazla denetim altında olmadığını hatırlatan uzmanlar, bunların gebelikte kullanımının sakıncalı olabileceğini dile getirdi.

Yasa dışı ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz. Asla bir başkası için yazılmış ilaçları kullanmayınız. Doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçları bile kullanmayınız. Gebelik öncesi kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz. Bitkisel kaynaklı çaylar veya besin katkılarından uzak durunuz. Devam eden herhangi bir tedaviyi kendi başınıza terk etmeyiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>