>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelerin kabusu: Bulantılar

Gebelik bulantı ve kusmalarını yok etmek ya da en azından azaltmak adına yapılabilecek bir kısım uygulamalar ve alınacak bir takım önlemler var.
 
   
 
 
     
Genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Gebeliğin erken dönemlerinde başlar,giderek hafifler ve gebeliğin 16. haftasına kadar kaybolur.

Gebelik bulantı ve kusmalarını yok etmek ya da en azından azaltmak adına yapılabilecek bir kısım uygulamalar ve alınacak bir takım önlemler vardır. Aşağıda belirtilen bu önlemlerden yararlanabileceklerinizi kendinize uyarlayabilirsiniz. Bilinmelidir ki; bulantı ve kusmalar en geç 16 haftalara kadar kaybolacaktır. Bu nedenle bu süreyi atlatmak için önlemlere başvurmak en akıllıca olanıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen gebeliği ve anne adayını zora sokacak kadar aşırı bulantı ya da kusmaların olması halinde hastane takibi ve tedavisi gerekli hale gelebilir. Hastanede yatarak tedavi kriterleri konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Alınabilecek önlemler

1. Bir kerede aşırı yemek yemeyin

2. Az az ancak sık sık yemeyi deneyin

3. Çorba ve diğer sıvı gıdaları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat kadar sonra öğünler arasında yiyin, böylece midenin gerilmesi engellenerek kusmalar engellenecektir.

4. Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınınız. Hatta böyle besinlerin pişirilmesi sırasındaki kokudan da uzak kalmaya gayret edin.

5. Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantısını azaltacaktır.

6. Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır. Yine bu küçük öğünden sonra bile 10-20 dakika kadar dik oturmak gerekir.

7. Sabah uyanır uyanmaz, kalkmadan önce, baş ucunuzda duran kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulantıyı azaltabilir.

8. Yatak odanızı karartınız veya loş bir odada uyuyunuz. Yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçının.

9. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın.

10. Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız, ayaklarınızı uzatıp başınızı hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalışın.

11. Bulantı hissettiğiniz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatlı su türünden azar azar için.

12. Temiz hava iyi gelebilir. Kısa yürüyüşler yapınız veya pencere açık iken uyumaya çalışınız. Yemek pişirirken camı açık tutunuz ve kokuyu dışarı atmak için fan kullanın.

13. Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri tüketin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>