>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelik mideye vurursa

Hamilelik döneminde hormon artışına bağlı olarak tetiklenebilen reflüye karşı anne adayının beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapması gerekiyor.
 
   
 
 
     
Reflü kısaca; asit nitelikteki mide içeriğinin yukarı yutma borusunun içine ve genize dek kaçması sonucu ortaya çıkan bir dizi şikayet olarak tanımlanabilir. Hamilelik ve reflü arasında yakın ilgi vardır. Tüm hamileliklerin % 30 - %50 'sinde kişinin ''ağzıma acı su geliyor' olarak tanımladıkları reflü durumu ortaya çıkar. Geçici bir sıkıntı Ancak iyi haber; hamilelikle tetiklenen reflü durumunun hamileliğin sonuçlanması ile birlikte çoğunlukla kendiliğinden ortadan kalktığıdır. Burada söz konusu olan hamilelik reflüsü, bizim her gün değerlendirmekte olduğumuz ve hamile olmakla ilgisi bulunmayan reflü hastalarından farklı bir durumdur. Çoğu kez bunun bir hastalık olarak algılanması bile yanlıştır. Diğer bir deyişle hamilelik iki nedenden ötürü reflüyü tetikler ve sonuçlandığında bu iki neden de ortadan kalktığı için reflü de geçer. Konu ile ilgili bilgileri İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel veriyor.

Neden olur?

Hamilelikte progesteron adlı hormondaki artışa bağlı yutma borusu alt ucundaki gevşeklik, ikincisi de giderek büyümekte olan rahmin oluşturduğu artmış karın içi basınç bu duruma neden olmaktadır. Genç yaşta gebe kalanlarda, önceki hamileliklerde reflü sıkıntısı yaşamış olanlarda, hamilelikten önce de az da olsa reflü şikayeti olanlarda, çok doğum yapmış olanlarda daha sık görülür. Acı su gelmesi, anne adayının yediklerinin ağza doğru hareketlenmesi gibi tipik reflü şikayetlerinin aynısı yaşanır.

Çoğunlukla doğum sonrasında kendiliğinden geçecek bir sıkıntı yaşamakta olan bir hamilelik reflüsü durumunda tanıyı salt şikayetlere dayandırmak en doğru yaklaşımdır. Endoskopi, çok nadiren de olsa tedaviye yanıt vermeyen reflü sıkıntısı olan hanımlarda gerekir. Endoskopinin şart olduğu düşünülüyorsa, gebelik süresi ilk üç ayı tamamlamış olmalıdır.

Tedavi nasıl?

Amaç bebeğe hiçbir risk oluşturmadan anneyi rahatlatabilmektir. Standart hastalarda kullanılan onlarca ilaç bu nedenle hamilelik durumunda kullanılamaz. Hafif şikayeti bulunanlarda bazı diyet önlemleri ve hayat tarzı değişiklikleri yeterli olabilir. Bunları özetlersek; son öğünü erken, az ve yatmadan en az 2-3 saat önce yemek, yatağın baş ucunu 20 cm kadar kaldırmak, bazı gıdalardan uzak durmak denilebilir. İlaçlardan, özellikle hamileliğin ilk üç ayında kaçınılmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>