>

ANNE - ÇOCUK

Herkes Kısır Olabilir!

Evlisiniz ve çocuk istiyorsunuz fakat tüm denemelerinize rağmen istediğiniz sonuca ulaşamadınız.
 
   
 
 
     

Peki, sizin ya da eşinizin “kısır” olabileceğini hiç düşündünüz mü? Oldukça sık görülen kısırlığın; nedenlerini, yaş sınırını, belirtilerini yani kısırlığa dair a’dan z’ye tüm ayrıntıları Kadın Hastalıkları ve Doğum-Kısırlık- Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş anlatıyor.

INFERTİLİTE DE NEYMİŞ?

Her kadın ve erkek bir gün anne ve baba olmak ister. Kucaklarına aldıkları minik yavrularıyla bir ömrü huzur dolu geçirmek ister. Fakat bazı nedenler yüzünden kadın bir türlü hamile kalamaz. Kadının hamile kalamamasının nedeni ya kadının ya erkeğin ya da nadir olarak görülse de her ikisinin kısır olması olabilir.

Tıpta infertilite, halk diliyle kısırlık kadınlarda ve erkeklerde herhangi bir korunma olmadan düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamamasıdır. Her hamile kalamayan kadında kısırlık var diyemeyiz. Kişiye kısır diyebilmemiz için öncelikle bir yıl boyunca tüm denemelere rağmen hamile kalınamadığı görülmeli ardından da uzman tarafından tüm tetkiklerin yapılmış olması gerekir.

ÇOCUKKEN BİLE KISIR OLABİLİRSİNİZ


Toplumumuzda erkeğin kısır olduğu düşünülemez bile. Bazı ailelerde bir kadının çocuğu olmuyorsa sorun kesinlikle kadındadır gibi yanlış düşünceler hakim. Hatta bazı ailelerde kadının kısır olması kadınlık gururunu zedeleyecek şekilde bile görülebilir. Oysa kadının kısır olma ihtimali ne kadar yüksekse erkekte aynı oranda bir kısır adayı olduğunu unutmamak lazım.

Bir yıl boyunca çalışmalarınıza rağmen anne ya da baba adayı olamadıysanız yapacağınız ilk iş bir uzmana başvurmak olmalı. Yapılacak tahlillerde öncelikle sorunun kadında mı yoksa erkekte mi olduğu belirlenir ve bunun neden ya da nedenler araştırılır ve tedaviye başlanır.

Yaklaşık 40 yaşını aşan kadınlarda ve erkeklerde görüldüğünü sandığımız kısırlık genetik nedenlerde ya da çocukken yaşanan bir sorunlar yüzünden ergenlik çağından bile görülebiliyor. Aslında kısırlığı bir yaşlılık hastalığı gören algımızı değiştirmemiz gerek.

KADINA ÖZGÜ BİR HASTALIK DEĞİL

Ataerkil toplumumuzda erkeğin kısır olması göz ardı edilse de erkek de kısır olabilir. Yumurtlamada gelen bozukluklar kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni. Ayrıca kadının yumurtlamasının gerçekleştiği tüplerin kısmen ya da tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın birleşmesini ve döllenmeyi engelliyor. Endometrium adını verdiğimiz rahim içini döşeyen dokunun rahmin dışında gelişmesidir. Rahmin yapısı da kadının anne olması yolunda ki en büyük engel.

Kadının kısır olabileceği gibi sorun tamamen erkekte olduğu için çocuk sahibi olunamayabilir. Spermin şekli, sayısı ve hareket kabiliyetinin zayıflığı erkekleri baba olmaktan alıkoyabiliyor. Spermin testislerden çıkmasını engelleyen kısmi ya da tam tıkanıklar da kısırlık nedenlerinden. Kabul etmesek de yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin kısırlık nedenleri arasında yer aldığını ortaya koyuyor. Sigara, alkol, düzensiz ve dengesiz beslenme baba olmayı engelliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum-Kısırlık- Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş
http://www.tolgaecemis.com/


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>