>

ANNE - ÇOCUK

Kısırlığın Nedeni

Kısırlığın nedeni hücrelerinin rekabeti olabilir.
 
   
 
 
     

Yıllardır doğurganlıkta görülen azalmanın kadın ve erkeklerin üreme hücrelerinin evrim geçirerek birbiriyle rekabet eder hale gelmesinden kaynaklanmış olabileceği belirlendi.

Kadın ve erkek bedeninin üreme konusunda düşman hale geldiğini söyleyen uzmanların bazıları, binlerce yıldır kadınların bedeninin spermleri daha rekabetçi, daha güçlü, daha hızlı hale gelmeye zorladığını, buna karşılık olarak erkeklerin döllenme şansını artırmak için daha saldırgan spermler üretmeye başladığını ifade ettiler.

Sperm ve yumurta arasındaki dengenin çok hassas olduğunu ve bu dengenin bozulduğunu, bunun da kısırlığın artmasını açıklayabileceğini vurguladılar.

Normalde, bir spermin yumurtayı döllediğinde diğer spermlerin yumurta ile temasının engellendiği bazı biyolojik sonuçların ortaya çıktığını, bu engellemenin gerekli olduğunu aksi halde ikinci bir spermin yumurtanın içine girerek yumurtayı yok edebileceğini belirten uzmanlar, spermlerin zamanla daha etkili hale geldiğini ve ikinci spermin yumurtaya girişine artık ender rastlanmadığı açıkladı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>