>

ANNE - ÇOCUK

Küretaj Operasyonu

Her kadın küretaj olabilir. Evli olup olmamak önemli değildir. Evli kadınlar içinse eşlerinin onayı gerekmektedir.
 
   
 
 
     

Gebelik küretajı rahim içine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğinizle veya tıbbi zorunluluk nedeni ile yazılı onayınız alınarak çeşitli yöntemler ile sona erdirilmesidir.

Müdahale öncesi değerlendirme:

İsteğe bağlı olarak kürtaj yaptırmak isteyen kadın için ilk adım hamile olduğunu öğrendiği anda veya adet gecikmesi olduğunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak hamile olup olmadığını öğrenmek, hamile ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir.

İkinci aşama olarak hekiminiz genel ve kadın hastalıkları açısından sağlık durumunuzu değerlendirilecek kürtaja mani olacak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığına bakacaktır.

Her kadın küretaj olabilir. Evli olup olmamak önemli değildir. Evli kadınlar içinse eşlerinin onayı gerekmektedir.

Kadın için gebeliğin sona erdirilmesindeki en önemli aşama duygusal kararlılıktır. Sosyal konumunuz, ekonomik koşullarınız, gelecek yaşantınız, partnerinizin pozisyonu ve fikride önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kararınızı bütün koşulları değerlendirerek kesin bir şekilde vermeniz daha sonraki ruhsal durumunuz için gereklidir.

Daha evvel gebe kalmamış bir kadının küretaj olması veya küretajın kaçıncı küretaj olduğu kadının daha sonra gebe kalmasını normal koşullar altında etkilemez.

Operasyon gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Operasyon sonrası olabilecek ağrı ilaçla rahatlıkla kontrol edilebilir, zaten adet sancısı benzeri bir ağrınız olucaktır. Eğer genel anestezi aldıysanız operasyondan hemen sonra uyanırsınız, 5 dakika sonrada uyku sersemliği kaybolur ve ayağa kalkarsınız ve yaklaşık yarım saat sonrada eve gidebilirsiniz. Operasyon sonrası ikinci saatte kendinizi tamamen normal ve gündelik yaşantınıza - işinize dönebilecek hissedersiniz ve bir-iki saat gündelik düzeninize işinize dönebilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>