>

ANNE - ÇOCUK

Müzik, hamile kalmayı kolaylaştırıyor

Dünyada yapılan çeşitli araştırmalar infertilite yani kısırlıkla stres arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.
 
   
 
 
     
Stresin kadındaki hormonları olumsuz yönde etkilediğini düşünen bilim adamları, ABD'de yeni yeni uygulanmaya başlanan bir yöntemle bu sorunu çözmeye çalışıyor. Müzik ve ses terapisiyle uygulanan bu programa 'Conceive' (hamile kalış) adı veriliyor. 'Conceive' fertiliteyi (doğurganlık) geliştirici müzik terapsi olarak bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu yöntem, doğurganlığı artırmak için temel bir tedavi değil, sadece destek niteliği taşıyor.

ABD'de jinekologlar için çıkarılan 'Contemporary ObGyn' adlı derginin temmuz sayısında bu programa geniş yer verilmiş. Kısırlık tedavisi gören çiftlere yardımcı olmak için geliştirilen programda ritmik melodiler içeren 8 CD bulunuyor.

Pharmonics şirketinin ürettiği CD'lerdeki melodiler beyni sakin bir havaya sokmayı amaçlıyor. Bu CD'lerin ovulasyon sırasında (kadının yumurtasının sperm tarafindan döllenmeye hazır olması) dört gün dinlenmesi öneriliyor. Bu müzikleri dinleyen kadın hem stresten arınıyor hem de cinsel açıdan daha fazla istekli hale geliyor.

İlaçtan daha etkili
Pennsylvania Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden asistan profesör Serdar Ural, stresin kısırlığa yol açabileceğinin bazı araştırmalarla kanıtlandığını söylüyor. Ural şöyle diyor: 'Stres kortikotropin, katekolamin ve kortizol hormonlarının aşırı salgısına neden oluyor. Bu da kadında adet düzensizliğine, ovulasyonun baskılanmasına ve erkekte sperm sayısının azalmasına yol açıyor. Dinlendirici müzik, stresi azaltmada yardımcı oluyor, hormonları dengeliyor ve fertiliteyi olumlu yönde etkiliyor.'

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor
Kök hücreyle ilgili araştırmalarıyla yurtdışında ödül alan Serdar Ural, müziğin eski Çin ve Mısır'da birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığına dikkat çekiyor. Ural 'Fakat bu 1980'lere kadar modern bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştı. Ancak günümüzde bazı durumlarda müziğin ilaçlardan daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Bazen kendimizi daha iyi hissetmek için müzik dinlemek isteriz. İşte buradan yola çıkarak dinlendirici müzikler, hamile kalmak isteyen kadınlara yardımcı olabilmektedir' diyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>