>

ANNE - ÇOCUK

Oyunlar oynayın

Bebeğinizin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için, onun becerilerini geliştirecek oyunlar ile jimnastik hareketlerini düzenli olarak yaptırın.
 
   
 
 
     
Bebeğin anne ve babasıyla birlikte yaptığı bu aktiviteler, hem onun ileride sağlıklı bir kişi olmasını hem de bazı fizyolojik ve psikolojik sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olur. Bebeklik döneminde yaptırılan jimnastik, hiperaktivite ve konuşma güçlüğü olan çocuklarda olumlu sonuçlar verir. Bebekler doğumdan birkaç saat sonra hareket etmeye başlarlar ve bu hareketler doğal olarak her geçen gün artar. Kasların yetersiz çalışması, bebekte gelişim bozukluklarına yol açar. Bu nedenle basit hareketlere erken başlanması gerekir. Bebeğiniz ilk günlerde fiilen katılmadığı hareketlere, üçüncü aydan sonra sizinle birlikte yavaş yavaş yapmaya başlar.

Rahat ve mutlu uyumasını sağlar

Bebeğinizle yapacağınız hareketler için saatin önemi yoktur. Bebeğinizin bacak ve kollarını zorlamadan yaptıracağınız hareketler onu rahatlatır. Jimnastik, yalnız vücudu geliştirmekle kalmaz, uyku saati geldiğinde uyumayan ve huysuzluk eden bebekler için de çok etkin bir yöntemdir. Bebeğinize yaptırdığınız jimnastik, bağırsaklarının ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, iştahsız bebeklerin de yemelerini düzenler.

Oyuncaklarıyla güvende hisseder

Peluş oyuncaklar

Sarılıp uyuyabileceği yumuşacık bir pelüş oyuncak, kendisini güvende hissetmesini sağlar. Onun için bir arkadaş görevi görür. Yumuşak bir oyuncağın bebeğinizin tenine değmesi dokunum duyusunu geliştirir.

Egzersiz oyuncakları

Sağlıklı bir şekilde bebeğinizin, kollarını, bacaklarını ya da tüm vücudunu hareket ettirmesini sağlar. Böylece bebeğiniz, eğlenirken bir yandan da fiziksel gelişimini destekleyici hareketler yapabilir.

Şekilli kutular, iç içe geçen kaplar

Birbirinden farklı boyut ve şekillerdeki kutularla oynamak çocuğunuzun el becerisini geliştirme, nesne-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme açısından çok yararlıdır. Böylece hem el becerileri, hem de hayal gücü gelişir.

Müzik ve sesli oyuncaklar

Müzik çalan ve farklı sesler çıkaran oyuncaklar, bebeğin dinleme ve belleğini kullanma yeteneklerini geliştirir, ilk başlarda gelişi güzel basıp, sesler çıkarabildiği düğmelere daha sonra bilinçli olarak basarak yaratıcılığını arttırır.

Hareketli oyuncaklar

Bebekler için emeklemeye ve yürümeye başlamak özgürlüklerine kavuşmanın ilk adımıdır. Bu dönemde, peşinden emekleyebileceği ya da minik adımlarıyla yetişmeye çalışacağı hareketli oyuncaklar, bebeğiniz için teşvik edici bir rol oynar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>