>

ANNE - ÇOCUK

Sevişmenin hiç bir sakıncası yok...

Anne adaylarının yarısı gebeliğin son üç ayında seksten kaçıyor
 
   
 
 
     
Araştırmalar anne adaylarının gebelik süresince cinsel ilişkiden kaçındıklarını gösteriyor.

Oysa uzmanlara göre, anne adayını takip eden kadın doğum uzmanı yasaklamadığı sürece uygun pozisyonda sevişmenin hiçbir sakıncası yok

Amerikan Hastanesi Kadın ve Erkek Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Bölümü Uzmanı Dr. Bülent Erol, gebelikte cinsel hayatın nasıl sürmesi gerektiğine dair sorularımızı yanıtladı...

Gebelikte cinsellik nasıl etkilenir?
Gebeliğin vücutta fizyolojik (fonksiyonel), psikolojik ve fiziksel birtakım değişiklikler oluşturması, cinsel işlevde birtakım problemlerin yaşanmasına neden olur. Bu değişiklikler yalnızca kadını değil, aynı zamanda erkeği de ilgilendirdiğinden, cinsellik olumsuz etkileniyor.

Cinsellik, gebelik dönemlerine göre değişkenlik gösteriyor mu?
Gebelik ve cinsellikle ilgili çalışmalar, gebeliğin ilk üç ayında ve ağırlıklı olarak son üç ayında cinsel arzu ve fonksiyonun ciddi derecede bozulduğunu, ikinci üç aylık dönemde ise, normale yakın cinsel arzu ve fonksiyon varlığını göstermiştir. İlk üç aylık dönemde düşük, son üç aylık dönemde de erken doğum korkusu olduğundan çiftlerin cinsel ilişkiye soğuk baktıkları, ikinci üç aylık dönemde ise pelvik organlardaki kan akımındaki artış ve gebeliğe alışılmasına bağlı olarak cinsel fonksiyonun az etkilendiği düşünülür.

Gebelikte en sık karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları neler?
Cinsel istek azlığı, orgazm bozukluğu, klitoriste (bızır) hassasiyetin azalması, vajinal kuruluk ve ilişki sırasında vajinal rahatsızlık hissi sık görülür.

Gebelikte cinsel ilişkiden kaçınma nedenleri neler?
Yapılan araştırmalar; gebelerin yüzde 46'sının fiziksel rahatsızlık, yüzde 27'sinin bebeğe zarar verme korkusu, yüzde 23'ünün istekte azalma yüzde 17'sinin ilişki sırasında kendini garip ve beceriksiz hissetme, yüzde 8'inin doktor tavsiyesi, yüzde 4'ünün kendini çekici hissetmeme ve yüzde 16'sının diğer nedenleri belirttiklerini göstermiştir. Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalarda, gebeliğin ilk altı aylık döneminde cinsel ilişkiden kaçınma oranının yüzde 15-20, son üç aylık dönemde ise yüzde 40-45 civarında olduğu saptanmıştır.

Gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürdürülebilir?
Bu konu ile ilgili çalışmaların sonuçları farklılık göstermekle birlikte, genel izlenim gebeliğin son altı-yedi haftasına kadar (düşük riski gibi kadına ait birtakım olumsuz durumlar mevcut değilse) cinsel ilişkinin sürdürülebileceği yönündedir. Ancak, yine de gebeliği takip eden kadın-doğum uzmanının önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

İlişki pozisyonu nasıl olmalı?
Gebelikte, erkeğin üstte olma pozisyonunda azalma ve diğer pozisyonlarda artma (özellikle yan-yan pozisyon) olur.

Sabah

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>