>

ANNE - ÇOCUK

Sezaryen nasıl yapılır?

Sezaryen yaptırmanın avantajları ve dezavantajları… Sezaryen yapılacağı baştan kestirilebilir mi? İşte, sezaryan hakkında her şey...
 
   
 
 
     
Anestezi uzmanı tarafından epidural ya da spinal anestezi uygulanır. Eğer uygulama sırasında ayıksanız bebeği doğar doğmaz görebilirsiniz!

Karın duvarından ve rahimden ensizyon yapılır.

Rahim duvarı kesilir, sonra da bebeği taşıyan amniotik kese ile plasenta kesilir.

Önce bebek ardından plasenta alınır.

Rahim, dikiş ile tabaka tabaka kapatılır.

Karnın kalanı da dikişle kapatılır.

Geçmişte rahmin orta kısmında gerçekleştirilen sezaryede bugün artık rahmin alt kısmı kesilmektedir. Bir başka sezaryen türü olan T-ensizyon, bebeğin çıkabilmesi için daha çok yer sağlar.

Sezaryen yaptırmanın avantajları ve dezavantajları

Avantajlar:

Sezaryen yaptırmanın en büyük avantajı sağlıklı bir doğum sağlaması ve bebek açısından daha rahat olmasıdır. Özellikle bebeğin annenin kemik yapısına oranla daha iri olduğu durumlarda sağlıklı doğum yapmanın tek yolu sezaryen olabilir. Genellikle bir kadının, bebeğin geçip geçemeyeceğinin anlaşılması için önce doğum sancılarının başlaması gerekir.

Dezavantajlar:

Büyük bir ameliyattır ve diğer ameliyatların bütün risklerini taşır. Riskler arasında enfeksiyon, kanama, kan kaybına bağlı şok, pıhtılaşma ihtimali ve diğer organların zarar görmesi vb. yer alır. Birkaç gün de hastanede kalınmasını gerektirir. Sezaryen doğumdan sonra iyileşmek normal doğumdan sonra iyileşmekten daha fazla zaman alır. Sezaryen doğumdan sonraki iyileşme süresi genellikle 4-6 haftadır.

Sezaryen yapılacağı baştan kestirilebilir mi?

Doğumdan önce sezaryen yaptırıp yaptırmayacağınızı bilmeniz son derece iyi bir durumdur. Böylelikle doğum sancısı çekmek durumunda kalmazsınız. Ancak sezaryen doğum yaptırmak zorunda kalan birçok kadın bunu son anda öğrenir. Ne yazık ki genellikle birkaç nedenden dolayı doğum sancısını ve kasılmaları beklemek gerekir. Ve çoğunlukla bebeğin doğum kanalına sığıp sığmayacağını önceden belirlemek çok zordur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>