>

ANNE - ÇOCUK

Yeni doğan bebeklerde sarılığa dikkat !

Yeni doğmuş bebeklerde çeşitli nedenlerle görülen sarılık, tedavi edilmediği takdirde beyinde ciddi hasarlara neden oluyor.
 
   
 
 
     

Bebeklerde sarılığın doğar doğmaz yapılan bir takım testlerle anlaşılabildiğini kaydeden Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Erkul, özellikle gözde ve ciltteki sarı rengin hastalığın habercisi olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. İbrahim Erkul, yeni doğan bütün bebeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak belli risk oranlarında sarılık görülebileceğini söyledi. Yaygın olarak görülen bu hastalığın bir nedeninin anne bebek arasındaki kan uyuşmazlığı olduğunu belirten Erkul, doğum sırasında gerçekleşen travmaların da bebekte görülen sarılıkta etken olduğunu ifade etti. Bebeklerde sarılığın doğar doğmaz yapılan bir takım testlerle anlaşılabildiğini kaydeden Erkul, özellikle gözde ve ciltteki sarı rengin hastalığın habercisi olduğunu kaydetti.

Ancak her sarılığın tedavi gerektirecek kadar önem taşımayabileceğini belirten Erkul şunları
söyledi: "Bebeklerde görülen sarılığın belli düzeyleri vardır. Eğer bebeğin sarılığı risk oluşturacak düzeye geldiyse, hiç vakit kaybetmeden kanının değişmesi gerekir. Başka tedavi yöntemleri de kullanılır. Tedavisi geciktirilirse bebeğin beyninde ciddi hasarlara neden olabilir. Hastalığın, doğumu izleyen ilk günlerde teşhis edilip, hemen tedavi edilmesi gerekir."

Annelerin, doğumun ardından bir an önce taburcu olmak istemelerinin bazen bebekteki olası sarılık hastalığının takibini zorlaştırabileceğini vurgulayan Erkul, göz ve yüz rengi sarıya dönen bebeklerin vakit kaybetmeden bir doktora götürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>