>

DEKORASYON

Adresim Aynı, Evim Farklı…

Adresi değiştirmeden evi değiştirmek isteyenleı için İç Mimar Hande Tözün’ün önerilerine kulak vermekte yarar var.
 
   
 
 
     
Oda sayısını değiştirmek, kullanılmayan ikinci banyoyu çalışma odasına dönüştürmek ya da küçük maliyetlerle evi bir günde yenilemek mümkün. Yaratıcı fikirler arıyorsanız, arp görünümde radyatörler, bacasız şöminelerle ısınabilir, blue jean desenli laminatları tercih edebilirsiniz.

Doğru evi seçmek ve evde yaşam sürerken, bir profesyonel desteğiyle modern, kullanışlı ve şık evler yaratabilmek, herkes için önemli. Bu yıl sigara yasağı nedeniyle dışarıda eğlenceye ayrılan süre azalırken, evlerin dekorasyonu daha da önem kazandı. Tözün Mimarlıktan Hande Tözün, bir iç mimara sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Hande Tözün’e göre, ev satın alırken genellikle tercihleri lokasyon belirliyor. Pek çok kişi, trafikle boğuşmamak için işyerine yakın evleri tercih etse de günlük yaşamın ayrıntıları hesaplanmadan yerleşilen evler zamanla değişen ihtiyaçlara cevap veremeyebiliyor. Mesela evde kullanmadığınız bir oda olmasına rağmen salonunuzun misafirlerinizi ağırlayacak kadar büyük olmaması veya banyonun küçüklüğü hayatınızı zorlaştırabilir. Tözün, yeni yılda evini değiştirmeyi planlayanlar için evi baştan yaratacak öneriler verdi.- Evini değiştirmek için iç mimara başvuranlar ne tür ihtiyaçlarla size geliyor?

- Ev alırken pek çok kişi bunu bir yatırım olarak düşünmekte. Evi satın alıp başka bir yerde kirada oturma alternatifi de düşünüldüğü için evi alırken genellikle bu evde nasıl yaşanacağı pek planlanmıyor. Evin kişinin çalıştığı yere yakın olması, ulaşım kolaylığı sağladığından bu durumdaki insanlar evle ilgili sıkıntıları taşınmadan çözmeyi tercih ediyor. Evin dekorasyonuyla ilgili kararları genellikle evin hanımı belirliyor. En çok mutfak, banyo ve odaların büyüklüğü sorun oluyor. Ayrıca, teras, şömine gibi bölümlerde yenilik yapmak için de bir profesyonelden yardım almak istiyorlar.

- Evde değişiklik yapmak için ne tür imkanlar söz konusu?

- Ev sahipleri genellikle evde sadece mobilyaları değiştirebileceklerini düşünseler de evi baştan sona değiştirmek mümkün. Oda sayısını değiştirmek, duvarları yıkıp yeniden yapmak söz konusu. Odanızın bir bölümüne mutfağa ekleyip büyük bir mutfak, aynı şekilde büyük bir banyo yaratabiliyoruz. Bunları planlarken evin büyüklüğü, evde kaç kişinin yaşadığı, nasıl bir ev yaratılmak istendiği önemli. Bu tamamen ailelerin ihtiyacına göre değişiyor. Çalışan çiftler evde yemek pişirilmiyorsa, büyük bir mutfak yerine bir çalışma odası olmasını tercih edebiliyorlar. Hayat biçiminize uygun olarak, evinizi değiştirebilirsiniz.

- 2010 yılı dekorasyon trendlerinde neler var? Evi yenilemek isteyenlere neler önerirsiniz?

- Geçtiğimiz yılların renk ve malzeme zenginliği bu yıl da devam ediyor. Klasik tarzda dekore edilmiş evler için bordo, mürdüm ve dore renkleri öne çıkıyor. 2010’da perdelerden koltuklara kadar bu renklerde hazırlanmış pekçok dekorasyon unsuru göreceğiz.

“Bir Marilyn Monroe Posteri Bile Evin Havasını Değiştirir!”

Duvarları Renklendirin: Evde kolayca yapılabilecek değişikliklere bakacak olursak, değişime duvarlardan başlamayı öneririm. Boyayabilir veya duvar kağıdı kaplayabilirsiniz. Eğer duvarlar temizse ve bu ölçüde bir değişiklik gerekli değilse, tek bir duvara desenli duvar kağıtları ile kaplayarak evin tarzı birkaç saatte değiştirilebilir. Sticker kullanmak da modern dekore edilmiş evler için düşünülebilecek bir alternatif. Klasik desenler, çiçekler veya pop-art ikonları taşıyan stickerlar tercih edilebilir. Örneğin Marilyn Monroe silüeti şeklinde görünen stickerları duvara veya kapılara uygulayarak çok küçük bir maliyetle evde değişim yaratmak mümkün. Stickerların outdoor olanları da büyük alışveriş merkezlerinde satılıyor. Bunlarla balkon, teras veya bahçe duvarları farklılaştırılabilir.

Zeminde Yenilik Zamanı: Hızla yapılabilecek diğer bir düzenleme halı ve zeminleri değiştirmek. Vinil üzerine dekupaj tekniği ile yaratılmış şık halılar var. Bu ürünler yere serildiğinde dantel gibi oymalı bir görünüm sunuyor. Hem tenizlemesi kolay hem görüntüleri şık olduğu için modern evler için iyi bir alternatif olacaktır. Aynı şekilde laminat parkelerde de çok fazla alternatif var. Eskiden sadece ağaç parke desenli olanlar kullanılırdı. Şimdi Blue Jean gibi görünenleri de bulanabiliyor. Klasik dekore edilmiş evler için deri görünümlü laminat malzemeler çok şık bir sonuç verecektir. Bu işlemler sabah başlayıp akşama kadar tamamlanabilecek, maliyeti çok yüksek olmayan, dekorasyona meraklı birinin kendi başına yapabileceği işlemler.

Sanat Eseri Gibi Radyatörler: Biraz daha maliyetli olmakla birlikte evlerde veya ofislerde çok şık sonuç veren diğer bir uygulama ise radyatörleri değiştirmek. Arp gibi görünen, taşlarla bezenmiş modeller var. Duvara asıldığında sanat eseri gibi duran modellerle ısınmak keyifli olacaktır.

Televizyonda Farklı Tasarımlar: Salonda göz alıcı bir değişim yaratmak isteniyorsa ayna biçiminde televizyonlar tercih edilebilir. Kapandığı zaman ayna gibi görünen bu televizyonları banyoda duş alırken de izleyebilirsiniz.

Taşınabilir Şömineler: Eski stil şöminelerin yerini modern evler için hazırlanmış tasarımlar aldı. Bunun için evde baca açılmasına bile gerek kalmıyor. Sıvı alkol yakıt kullanılan yeni tip şömineleri duvara asmak mümkün veya sehpa gibi olan tasarımlar odanın istenen bir yerine yerleştirilebilir. Yakmak için uğraşmak, odun taşımak gerekmiyor. Cam ve metal melzeme ile kaplı şöminenizi isterseniz terasa da taşıyabilirsiniz. Yeni şömineler sadece görsel olarak şıklık sağlamakla kalmıyor, ciddi anlamda da ısıtıyor.

Tözün Mimarlık
www.handetozun.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>