>

DEKORASYON

Bitkilerin kurutulması

Evinizde dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz, yaratıcı gücünüzü de katarak dostlarınıza da hediye edebileceğiniz çok özel bitkier.
 
   
 
 
     
Gül, şakayık, lale (çok açmamış olmalı); başaşağı ve renginin solmaması için sıcak bir yerin (örn. kaloriferin) üstüne asılmalı. Ortanca; çiçeğinin ortası hafifçe solmaya başladığında koparılmalı. Bir vazoya konup birkaç gün ya da birkaç hafta suda bırakılmalı. Çeşitli otlar ve hazeran çiçeği; çiçek açmadan önce toplanmalı ve karanlık bir köşede başaşağı asılarak kurumaya bırakılmalı. Enginar; Sapı kopartılmadan bir ızgaranın üzerinde kurutulmalı. Bu durumdayken çiçeklenmeye başlar ve üzerinde çiçeği ile kurur.

Gürgen ve meşe yaprakları; Ağustos ve Eylül aylarında toplanmalı, sapları koparılmalı. Bir vazonun içinde 1/3 gliserin ile 2/3 sıcak su ile karıştırılıp soğumaya bırakılmalı. Sonra yapraklar içine yerleştirilmeli. Yapraklar terlemeye başladığında çıkartılmalı.

Ihlamur; Haziran ayında toplanmalı. Yaprakları ayıklanıp, buket halinde saklanmalı.

Tahıllar; demetler halinde başaşağı kurutulmalı ve saklanmalı.

Bu tarz potpurileri evinizde dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz gibi yaratıcı gücünüzü de katarak dostlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>