>

DEKORASYON

Dış Mekân Mobilyası Seçiminin Püf Noktaları

İç mekân mobilyaları seçerken göz önünde bulundurmamız gereken noktaları biliyoruz.
 
   
 
 
     

Peki ya bahçe mobilyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezi olan bahçe, balkon ve teras gibi açık hava mekânları için araştırmalar çoktan başladı. Günümüzde artık açık havada ve doğada vakit geçirme ihtiyacımızı evlerimizdeki bahçe, balkon veya teraslarda gideriyoruz. Günlük yaşamın yoğunluğu ve endişeleri arasında keyifle nefes alabildiğimiz ve hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelen açık hava mekânlarına renk ve prestij katacak, konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyaları seçebilmek için birçok farklı faktöre dikkat edilmesi gerekiyor.

Teak ağacı, sentetik rattan ve alüminyum malzemelerin bahçe ürünlerinde sıklıkla tercih edilen malzemelerin başında geldiğini ve her bir malzemenin kendine has tercih edilme sebepleri olduğunu ifade eden L’unica Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ali Samantır, arayışta olanlar için bahçe mobilyası seçiminin püf noktalarını şöyle sıralıyor:

Dış ortam şartlarına uygun dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler seçin


Öncelikli olarak dış ortam koşullarına dayanıklı ve uzun ömürlü bir ürün seçildiğinden emin olunması gerekiyor. Bahçe mobilyalarının kısa sürede deformasyona uğramaması, uzun yıllar boyunca formunu ve fonksiyonelliğini kaybetmeden kullanılabilmesi için seçilen mobilyaları oluşturan bütün materyallerin özel olarak dış mekân için tasarlanmış dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde kısa sürede paslanan, rengini ve formunu kaybeden bahçe mobilyaları hem harcanan bütçenin hem de bahçeyi dekore etmek için geçen zamanın çöpe gitmesi anlamına geliyor.

Konforlu tasarım ve terletmeyen kumaş tercih edin

Bahçe mobilyasının konforlu olması sağlık açısından da çok önemli. Seçilen mobilyanın bel, sırt ve kas ağrılarına neden olmayacak nitelikte olması gerekiyor. Ayrıca bahçe mobilyalarında kullanılan minderlerin çok sert olmaması, mobilya ile uyumlu ve terletmeyen özel kumaşlarla tasarlanmış olması da dikkat edilmesi gereken önemli bir konu. Bahçenizin dekorasyonuna ve tarzınıza uygun konseptte mobilyalar için kumaşın rengini ve minderin sertliğini kendinizin belirleyebileceği markaları tercih edebilirsiniz.

A kalite teak ağacı tercih etmeye özen gösterin

Eğer alacağınız bahçe mobilyası ahşap ise teak gibi uzun ömürlü ve bakımı kolay bir ağaç çeşidi olmalı. Doğadaki en sert ağaçlardan biri olan ve içeriğinde doğal olarak bulunan yağıyla birlikte en zorlu hava şartlarında bile yıpranmayan teak ağacı, öncelikli tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Çoğunlukla Endonezya’da üretilen teak ağacından imal edilmiş bahçe mobilyaları seçiminde bu ürünlerin devlet lisanslı ormanlardan kesildiğinden ve gerçek A kalite ağaçların kullanıldığından emin olunması gerekli. Doğada nadir bulunan ve değerli bir ağaç olan teak ağacından yapılan bir bahçe mobilyası ürünü seçerken, aynı zamanda üründe kullanılan ağacın yaşı ve mobilyanın yapım şekli de dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında. Uygun fırınlama yöntemleriyle kurutulan ve doğru makinalarla işlenen teak ağacı, en kaliteli bahçe mobilyalarına hayat verirken çok uzun yıllar yıpranma olmadan kullanılabiliyor.

Önceliğiniz iyi işcilik ve kaliteli malzeme olsun


Unutmamanız gereken bir diğer nokta da kalite… Zorlu hava koşullarına karşı yüksek direnç gösterebilen ve bakımı oldukça kolay olan sentetik rattan malzemeden üretilen bir bahçe mobilyası tercih edilirken malzemenin iyi kalitede olduğundan ve doğru işlendiğinden de emin olunmalı. Örgü detayları oluşturulurken uç bitimlerinin iyi gizlenmiş olması ve örgülerin gergin ve düzgün bir yapıda tamamlandırılmış olması önem taşıyor. Dört mevsim kullanılabilen, yüksek esnekliğe sahip ve gerilmeye karşı dayanıklı sentetik rattan mobilyalar, su ve yumuşak bir fırçayla silinmek suretiyle rahatlıkla temizlenebilme özelliğiyle de tercih sebebi.

Çok hafif mobilya isterseniz alüminyum ürünlere bakın


Her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olan ve okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilen alüminyum bahçe mobilyası, hafif olması ve bakımının kolay olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Dış mekânlara uyum gösteren ve leke tutmayan yapısıyla da tercih sebebi olan alüminyum malzeme, sabunlu bir bezle silinip durulanmasının yeterli oluşuyla kolay bir bakım imkânı da sunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>