>

DEKORASYON

Ofis Mobilyası Çalışma Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Ofis mobilyası üreticileri ofis mobilyalarının çalışma psikolojisini nasıl etkilediğine dair ilginç açıklamalarda bulundu.
 
   
 
 
     

Çalışma saatlerinin uzunluğuna dikkat çeken üreticiler ofis dizaynı, mobilya rengi ve çalışma gruplarının tasarımının ofis çalışanlarının performansları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu savundu. Şirketteki yetki hiyerarşisi ve mobilya ergonomisinin de ofis mobilyası üretiminde göz önünde bulundurulan etmenlerden olduğu belirtildi.

Meslek grupları ve çalışan psikolojilerine göre endüstriyel tasarımlar geliştirdiklerini belirten Çağın Ofis Mobilyaları Genel Müdürü Murat Sarı, firma yöneticilerinin mobilya siparişi verirken daha özenli olması gerektiğini söyledi.

İç mimar eşliğinde ve 3D-max programı yardımıyla ofis dizaynı yaptıklarının altını çizen Sarı, çalışanların ofis mobilyası almadan önce tüm psikolojik etkenleri masaya yatırarak ona göre karar vermesi gerektiğini belirtti.

MESLEK GRUPLARINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Çağın Ofis Mobilyaları’nın üretimde meslek gruplarını birinci parametre olarak ele aldığını vurgulayan Sarı şunları söyledi:
“Hangi meslek grubuna dâhil olduğunuz mobilya seçiminde önemli bir rol oynuyor. Örneğin avukat iseniz daha ciddi ve açık renkleri tercih etmek, ya da sosyal medya ajansı için ofis mobilyası düşünüyorsanız daha canlı renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Yaptığınız işin doğası uymayan bir ofis mobilyası tasarımı zaman içinde çalışma psikolojinizi olumsuz yönde etkileyecektir.”

OFİS MOBİLYASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ofis mobilyası alımından önce çalışanların gerekli incelemeleri yapmaları gerektiğinin altını çizen Çağın Ofis Mobilyaları Endüstriyel Ürünler Tasarımcısı ve Proje Müdürü Burak Pirinççioğlu ise ofis mobilyası seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı:

“Öncelikle çalışma ofisinizin ölçülerine ve fiziksel özelliklerine hâkim olmanız gerekiyor. Odaların genişlikleri ve ebatlarının kaç cm/m olduğu verisi elinizde olması gereken bir bilgi. Bu noktada en çok yapılan hatalardan biri mekâna fiziksel olarak uymayan mobilya seçimleri. İkinci olarak kaliteye öncelik vermelisiniz. Doğru malzemelerden yapılmış, sağlıklı ve dayanıklı mobilyalar size kendinizi iyi hissettirecektir. Bunların yanı sıra ofis mobilyasının kullanışlı ve estetik olması bir diğer önemli faktör. Çünkü çalışma motivasyonu veya konsantrasyonu gibi kavramlar ofis mobilyasının kullanımı ve görünümü ile doğrudan ilişkili. Seçeneğiniz ofis mobilyası psikolojik olarak sizi desteklemeli, çalışma şevkinizi artırmalıdır.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>