>

DİĞER HABERLER

2004’e hızlı giriş

“Haftanın bombası, ha geldi, ha gelecek derken, aylardır gözlerimizi yollarda bırakan Quentin Tarantino marifeti Kill Bill.” Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
2004’ün ilk haftası 4 yeni filmle açılıyor. Haftanın bombası, ha geldi, ha gelecek derken, aylardır gözlerimizi yollarda bırakan Quentin Tarantino marifeti Kill Bill. Stüdyo tarafından ikiye bölünen filmin ilk bölümü yaklaşık 2 aylık bir rötarın ardından ülkemizde. Sharon Stone ve Dennis Quaid’in başrolünü paylaştığı gerilim Kabus, Sundance Film Festivali ödüllü bağımsız drama Onüç ve İspanyol yapımı polisiye Kasa 507, haftanın diğer filmleri.

Uzakdoğu sineması hayranlarına, Tarantino fanatiklerine

Kill Bill Volume 1

Özellikle gençler tarafından kısa sürede külte dönüştürülen ilk iki filmi, Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman ve olgunluk dönemi eseri olarak nitelendirilen Jackie Brown ile fanatik bir hayran kitlesi yaratan Quentin Tarantino, hayranlarının yoğun baskısına rağmen dördüncü filmini çekmek için hiç de acele etmedi. Ana referansı, uzak doğu sineması olan Kill Bill’de Uma Thurman, kariyerinin en başarılı performanslarından biri ile karşımızda. Thurman’ın karşısında Lucy Liu, Daryl Hannah, Vivica A. Fox ve Sonny Chiba var. Ancak Kill Bill Volume 1’de durum önceki Tarantino filmlerinden biraz farklı: Karakterlerimiz bu kez az ama öz konuşuyorlar, çene yerine kılıç, bıçak vs. konuşturmayı tercih ediyorlar. Kill Bill Volume 1, nikah töreni eski iş arkadaşları tarafından basılan ve bu katliamdan şans eseri kurtulup 4 yıl komada kaldıktan sonra yaşama dönen ‘The Bride / Gelin’in intikam öyküsünü anlatıyor. Kanın gövdeyi götürdüğü yapım, perdede kılıç dövüşlerinden haz alan seyirciler için, bulunmaz bir hazine niteliğinde. Sonuç olarak Kill Bill Volume 1’in Tarantino hayranlarını ziyadesiyle memnun edeceğini tahmin ediyoruz..

Gerilimcilere

Kabus / Cold Creek Manor

Mike Figgis, 1996 yılında çektiği ve kendisine Oscar adaylığı getiren “Leaving Las Vegas”ın ardından benzersiz projelerle bağımsız sinemaya birçok ilginç film armağan etmiş bir yönetmen. Figgis, tahmin edilebilecek bir çok sebepten dolayı; bu kez bir Hollywood filmi ile karşımızda. Sharon Stone, Dennis Quaid, Stephen Dorff, Juliette Lewis ve Christopher Plummer gibi oyuncuların başrolünü oynadığı film, büyük kentten kırsal kesime taşınan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Modernize edilmiş bir perili ev hikayesi olarak tanımlanabilecek Kabus, gerilim yaratma konusunda son derece başarısız.

Bağımsız sinema takipçilerine

Onüç / Thirteen

Aslen prodüktör olan Catherine Hardwicke’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Onüç, gerçek anlamıyla bir ilk film. Nikki Reed, Evan Rachel Wood ve Holly Hunter’ın başrolünü paylaştıkları filmde, Nikki Reed ve Evan Rachel Wood çıtır rolü yapan iki yetişkin değil. İkisi de gayet çıtır; Reed 15, Wood ise 16 yaşında. Senaryosu Catherine Hardwicke ve Nikki Reed tarafından yazılan film, bizzat Reed’in deneyimlerinden yola çıkıyor. Yönetmen Hardwicke’e (ve bize) göre de filmin başarısının asıl kaynağı bu. Sundance Film Festival'inde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan Onüç, Holly Hunter ve Evan Rachel Wood’a da Altın Küre adaylığı getirdi. Film, bildik ‘büyüme’ sorunları ile boğuşan 13 yaşında bir genç kız ile annesi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

Avrupa sinemasını sevenlere

Kasa 507 / La Caja 507

Sinema dünyasında geçtiğimiz yılın en dikkat çekici gelişmesi, İspanya’dan gelen sürpriz başyapıtlar olmuştu. 2004’ün ilk haftasında da yeni bir İspanyol filmi karşımızda: Kasa 507. Gerilim suların yüzen polisiye bir hikaye anlatan Kasa 507, 2003 Goya ödüllerinde 2 ödül kazanmıştı. Esrarengiz bir orman yangını sonrası evlatlarını kaybeden bir anne, babanın dramı etrafında gelişen film, kızlarının ölümü ardındaki esrarın çözülmesiyle birlikte, bireyin sisteme karşı mücadelesini konu alıyor. Filmi, bu yıl ülkesi İspanya’da 500 bine yakın kişi izlemiş.

Talip Ertürk
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>