>

DİĞER HABERLER

4 yeni film vizyonda

„Oscar’ın ardından görkemli filmlerin yerini mütevazi yapımlar aldı. Bu haftaki dört yeni filmimiz her telden çalıyor...“ Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
Oscar Sonrası Kalite Düştü

Oscar’ın ardından görkemli filmlerin yerini mütevazi yapımlar aldı. Bu haftaki dört yeni filmimiz her telden çalıyor. Reis Çelik inadına sinema diyor; “İnat Hikayeleri”nde. Ben Affleck ve Uma Thurman, yüksek tempolu “Hesaplaşma”da, hain bir komployu ortaya çıkarmak için uğraşıyorlar. Klasik Disney temaları ile örülü, Oscar adayı “Ayı Kardeş” ve İtalyan yapımı drama “Angela” ise, haftanın sürprizleri.

Hesaplaşma

Hafıza kaybı sinemanın pek sevdiği temalardan biri bildiğiniz gibi. Bu kez hafızasını kaybeden adam Ben Affleck. Hafızasını kaybeden adama yardım eden kadın ise Uma Thurman. Formül gayet tanıdık geliyor değil mi ? Hesaplaşma’nın en büyük kozu ise en klişe hikayeden altın çıkarmayı başaran yönetmen John Woo. Hollywood’a transfer olduğundan beri fanatik hayranlarını bir türlü memnun edemeyen, Zor Hedef, Kırık Ok, Görevimiz Tehlike 2 ve son olarak Rüzgarla Konuşanlar’la, gişede belli bir ilgi görmekle birlikte, eleştirmenlerden pek yüz bulamayan Hong Kong’lu yönetmen John Woo, Ben Affleck ve Uma Thurman gibi iki yıldızı buluşturduğu son filmi Hesaplaşma’da, bu kez bir Philip K. Dick uyarlaması yapmaya girişiyor. Filmde Ben Affleck, görevini tamamladıktan sonra hafızasını sildiren ve çalıştığı şirketlerin sırlarına dair herhangi bir ayrıntıyı hatırlamayamayan dahisi olan Michael Jennings’i canlandırıyor. Ancak üç yıl boyunca çalıştığı son projesindeki patronları parasını ödemek yerine kendisini öldürmeyi tercih edince Michael, deli danalar gibi kaçmaya başlar.. Hesaplaşma yurt dışında eleştirmenlerden hiç yüz bulamadı. Hatta son dönemdeki tüm filmleri gişede batan Ben Affleck’in artık miadını doldurmuş bir yıldız olduğu bile söyleniyor. Yine de stilize bir aksiyon izlemek isteyenler, bir John Woo filminden iyisini bulamaz, onu da söyleyelim.

İnat Hikayeleri

Işıklar Sönmesin ve Hoşçakal Yarın gibi filmlerle tanınan yönetmen Reis Çelik’in, minimum maliyet ve maksimum çaba ile kotardığı İnat Hikayeleri, adından da anlaşılabileceği gibi ‘inat’ üzerine bir film. Tamamı dijital kamera ile çekilmiş ve Tuncel Kurtiz dışında profesyonel oyuncusu olmayan bu ilginç yapım, yönetmeninin değimi ile bir ‘anlatı’. ”Lades”, ”5 Kırık Çöp Bir Kırık Kalp” ve “Cambaz Şaho” başlıklı üç hikayenin anlatıldığı film, Anadolu’nun bağrından çıkmış bir hikaye olarak ‘bizden’ ve ‘sıcak’ olmakla birlikte, bir sinema filmi olarak hiç de ilgi çekici değil açıkçası. Gerçi yönetmenin böyle bir iddiası da yok zaten. Tamamı buz tutmuş Çıldır Gölü’nde çekilen İnat Hikayeleri, görsel açıdan “gerçek kesit” ve “parmak izi” gibi realty showların ötesine geçemiyor.

Angela

Mafyası ile tüm dünyada meşhur Sicilya, söz konusu filmler sağolsun, aklımızda erkek egemen bir memleket olarak yer etmiştir hep. Bu hafta gösterime giren Angela bu küçük adada kadınların da yaşadığını hatırlatıyor bizlere. 2002 Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve oldukça da olumlu eleştiriler alan Angela’nın kamera arkasında Roberta Torre var. Filmin en çok akılda kalan tarafı ise başroldeki Donatella Finocchiaro’nun performansı. Angela yirmi yaşına geldiğinde yıllarını uyuşturucu ticareti ve kirli işlere adamış bir adam olan Saro ile evleniyor. Kocasına kadınlık, metreslik ve sırdaşlık yaparak yer altı dünyasının inceliklerine vakıf olan genç kadın, lüksü ve para düşkünlüğünün kurbanı olup, mafya dünyasının iyice içine girer. Ancak bu cillop yaşamı yasak bir aşka düşünce tepetaklak olur.

Ayı Kardeş

Disney Hollywood’un en görkemli stüdyolarından biri malûmunuz. Üstelik Disney, diğer stüdyolardan farklı olarak “Disney filmi” şeklinde bir marka yaratmayı da başarmıştır uzun yılların sonunda. Önümüzdeki film, tam da bahsettiğimiz “Disney filmleri”nden biri. Ayı Kardeş, klişelerle örülü, daha çok çocuklara yönelik bir çalışma. Ülkemizde Türkçe seslendirmeli olarak gösterime girecek film, bundan 10.000 yıl önce Buzul Çağı´nın son dönemini yaşayan idealize edilmiş Kuzeybatı Pasifik bölgesinde, bir mucize sonucu kendini yetişkin bir ayının bedeninde bulan Kenai’nin öyküsünü anlatıyor. Aslan Kral tarzı klasik animasyona yakın duran Ayı Kardeş, En İyi Animasyon dalında Oscar adayıydı. Ancak film, beklendiği gibi Oscar’ı Kayıp Balık Nemo’ya kaptırdı.

Talip Ertürk

taliperturk@hotmail.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>