>

DİĞER HABERLER

60'lık Delikanlı'dan Rekor Denemesi!

60'lık delikanlı Namık Ekin, suyun altından rekor çıkaracak...
 
   
 
 
     
30 ağustos 2003 sabahı 60 yaşındaki spor efsanemiz Namık EKİN Karadeniz'den başlayıp tüm boğazı (39 km.) sualtından hiç çıkmadan yüzerek Marmara Denizi'ne geçecek. Saat&Saat firmasının Citizen markasıyla sponsorluğunu üstlendiği ve Guiness rekorlar kitabı, Dünya Sualtı Federasyonu, Türkiye Sualtı Federasyonu ve Türk Deniz Komutanlığı'ndan yetkili kişilerin de hazır bulunacağı bu denemede Namık EKİN'in hedefi yeni bir dünya rekoru.

Namık EKİN 1943 yılında Üsküdar'da doğmuş, 12 yaşında askeri okula girip 1961'de mezun olduktan sonra sırasıyla önce dalış-yüzme sonra uzakdoğu sporları ve pilotlukla ilgilenmiş. Bu üç dalda da kaydadeğer başarılar sağlayan EKİN, 1970 yılında ABD lisan ve komando kurslarından birincilikle mezun olmuş. Aynı yıl USA-Teksas San Antonio judo şampiyonu olan Namık EKİN, o dönemde ABD komandolarıyla da ortak çalışmalar yapmış.

1978-1992 yılları arasında Hollanda Hava Yolları'nda Ortadoğu güvenlik müdürü olarak çalışan ve oradan emekli olan Namık EKİN, bugüne kadar tam 11 kez kesin ölüm tehlikesi atlatmış. Paraşüt, atış, kayak, otokros, aerobic, aletli jimnastik, vücut geliştirme ve kondisyon dallarında diploma sahibi olan EKİN, en uzun süre su altında kalma rekorunu da elinde bulunduruyor.

Bugüne kadar Deniz Kuvvetleri'ne binlerce SAT komandosu yetiştiren EKİN'in, devletin ve ordunun en üst kademelerinden aldığı onlarca Takdiri ve Üstün Hizmet Ber'atleri de bulunuyor.

Temel şartı suyun içinden hiç çıkılmaması ve farklı bir basınç ortamına geçilmemesi olan bu dünya rekoru denemesine tanık olacaklar, Namık EKİN'in sualtında; nasıl yemek yiyeceğini, tuvalet ihtiyacını nasıl gidereceğini, sıkılmamak için ne yapacağını ve de neler hissedeceğini şimdiden merak ediyor.

Saat&Saat firmasının Citizen markasının sponsorluğunda yapacağı dünya rekoru denemesinden elde edeceği gelirin bir kısmını "gazi-şehit SAT ailelerine ve omurilik felçlilerine" yardım olarak verecek Namık EKİN'in bu sıra dışı denemede antrenörlüğünü, Türkiye Sualtı Federasyonu Teknik Kurul üyesi Levent KARATAŞ yapacak.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>