>

DİĞER HABERLER

Alışverişe yorgun ve aç çıkmayın

İşte bilinçli alışverişin püf noktaları...
 
   
 
 
     
Hayatın bir parçası halini alan alışverişte, dikkate alınacak olan basit kuralların, para, zaman ve enerji kaynaklarından üst düzeyde yarar sağladığı bildirildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, “www. sanayi.gov.tr” adlı web sayfasından derlediği bilgilere göre, bilinçli alışverişte ilk adımın alışverişin planlanması olduğu kaydedildi. Bu konuda alışverişe çıkacak olanlara şu önerilerde bulunuldu:

ÖNCE ALIŞVERİŞİ PLANLAYIN

“Alışverişin planlanması aşamasında, iyi organize edilmiş ön bilgiler toplayın. Alışverişte kullanılacak gelir ve diğer kaynakları belirleyip, planlayın. Bu gelirin nasıl harcanacağını tespit edin. Mümkünse alışverişi çarşı ve dükkanların tenha olduğu gün ve saatlerde yapın. Planlama aşamasında mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın.”

Alışveriş yaparken de, dikkat edilecek hususlar hakkında da alıcılara şu bilgiler verildi:

PARANIZI NEYE ÖDÜYORSUNUZ?

“Bir ürünün reklamından veya uluslararası bir markayı taşımasından etkilenerek tercih edilmesi yerine; fiyat, kalite, işlevsellik gibi faktörler gözönüne alınmalıdır. Yabancı ürünlerle aynı kalitede olan Türk mallarının tercih edilmesi, ekonomik çıkar sağlayacağı gibi ülke sanayisinin gelişmesi açısından da önem taşımaktadır. Özellikle dayanıklı tüketim mallarını satın alırken, ürünün kalitesi ve işlevine mi, yoksa markasına mı para ödediğinizi kendinize sorun. Yerli malı ürün almak yerine ithal mal hayranlığının, özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın almaları sonrası pişmanlıklara yol açtığını unutmayınız.”

MALIN FİYAT VE KALİTESİNİ ARAŞTIRIN

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı sitesinde alıcılar, alışverişlere yorgun ve aç karnına çıkılmaması gerektiği konusunda uyarılarak, şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayınız. Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima aklınızda bulundurun. Fiyatı uygun olan mallar arasından, Türkçe tanıtım ve kullanma kılavuzu veya TSE markası olanları tercih ediniz. Alışverişinizi ağır maddeler en son alınacak şekilde yapınız. Alışveriş için etiketleri ve malların teşhir şeklini, ürünlerin üzerinde bulunduran mağazalara gidiniz.”

Kaynak:
www. sanayi.gov.tr

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>