>

DİĞER HABERLER

"Aranıyor: Denizler ve Okyanuslar – Ölü veya Diri"

Yaşam için vazgeçilmez bir unsur olan suyun kalitesinin hızla bozulması karşısında da yeterli önlem alınmıyor. Bu durum yetkilileri farklı kaynak arayışlarına yöneltiyor.
 
   
 
 
     
5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması;
"Aranıyor: Denizler ve Okyanuslar – Ölü veya Diri"

Deniz suyundan içme suyu elde etmek mümkün...

Son 50 yılda iki katına çıkan su tüketimi, zaten sınırlı olan kaynakların daha da zorlanmasına yol açıyor. Yaşam için vazgeçilmez bir unsur olan suyun kalitesinin hızla bozulması karşısında da yeterli önlem alınmıyor. Bu durum yetkilileri farklı kaynak arayışlarına yöneltiyor. Giderek artan su taleplerinin bir kısmının karşılanmasında faydalı olabilecek denizlerimiz de ne yazık ki aynı hızla kirleniyor.

İçme suyu ve atıksu hizmetleri alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Thames Water Türkiye Ülke Direktörü Evren Köprülü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, petrolden sonra en kıymetli kaynak olan suyun önemini vurguladı. İçinde yaşadığımız dünyanın devamlılığı için yeraltı ve yerüstü su kaynak potansiyelinin analiz edilmesi gerektiğini belirten Köprülü, deniz ve okyanusların da içme ve kullanma suyuna dönüştürülebileceğini ifade etti. Güneş enerjisi ile işletilen deniz suyundan içme suyu elde etme çalışmalarından bahseden Köprülü, Thames Water’ın İspanya’da bu teknolojinin uygulandığı bir tesisi olduğunu belirtti.

Köprülü sözlerine şöyle devam etti: "Günümüzde gerek ülke yönetimleri, gerek bilim adamları ve gerekse ilgili Sivil Toplum Kuruluşları "çevre ve sürdürülebilirlik" konusunda çok çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması "Denizler ve Okyanuslar" olarak belirlenmiş; geçen yılın teması ise "Su" idi. Bu da, suyun, her anlamda yaşamın devamlılığı için ne denli önemli bir kaynak olduğunu bir kez daha vurguluyor."

Dünyamızın %70’ini kaplayan okyanusların ve denizlerin bugün ulaşmış olduğu kirlilik seviyesinin büyük ölçüde karadaki faaliyetlerden ve bilinçsizce kirletmeden kaynaklandığına dikkat çeken Köprülü, "Üç tarafı denizlerle kaplı bir ülke olan Türkiye için de denizlerimizin temizliği öncelikli konularımız arasında yer almalı. Ülkemizde de endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan katı-sıvı atıklar, yüzeysel suları ve yeraltı sularını kirletiyor. Su talebini yönlendirici ve suyun kalitesini korumaya yönelik doğru politikalara ihtiyaç var. Bu noktada, hükümet politikaları ve diğer uluslararası önlemler kadar Thames Water gibi alanında uzman şirketlerin birikimlerinden yararlanılması da önem taşıyor" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>