>

DİĞER HABERLER

Dil Öğrenmek İçin Yaratıcı Öneriler

Yeni bir dil öğrenmek çoğu zaman gözümüzü korkutabilir oysa bilinenin aksine yeni bir dil öğrenmek için yetişkinler de en az çocuklar kadar avantajlıdır.
 
   
 
 
     

1. Telefonunuzu İngilizce kullanın; Telefonunuzun menüsünü öğrenmek istediğiniz yabancı dilde kullanmaya başlayın. Çok basit bu adım hemen kelime bilginizin artmasını sağlayacak. Aynı şekilde bilgisayarınızı da İngilizce kullanabilirsiniz.

2. Sosyal medyada ayrı bir hesap açın; yabancı insanlarla arkadaşlık edin. Özellikle ortak ilgi alanlarını bahane edip bir sohbet başlatabilirsiniz.

3. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda hesap açın; Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde içerik paylaşan hesapları takip edin. Ayrıca tüm sosyal hesaplarınızı yabancı dilde kullanın.
* Bu ağlarda arama kısmına ‘’İngilizce’’ yazarak dahi, İngilizce kısa deyişler, ufak tefek gramer kuralları, haberler ve bilgiler veren birçok hesapla karşılaşacaksınız. Bunlardan dilediklerinizi takip edin.

4. Oyun oynarken İngilizcenizi geliştirin; Iphone / Ipad’inizi elinizden düşürmüyorsanız, “Ipractise” indirin ve oyun oynarken pratik yapın.
Bir başka Iphone / Ipad uygulaması, “İngilizce Kelime Öğreniyorum”. 2000’den fazla kelime öğrenme fırsatı sağlıyor.
Role Playing Games denilen Rol Yapma Oyunları ile de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Rol Yapma Oyunları oyuncuların kurgusal bir sahnede karakterlerin rollerini üstlendikleri oyunların genel adıdır. Bu oyunda hayali bir karakterin yöneticisi olup o karakteri bol bol konuşturursunuz. Tavsiyelerim: The Witcher 2: Assassins of Kings ve Skyrim.
Ayrıca bir telefonunuza LingLing uygulamasını indirerek yüzlerce kelime öğrenebilirsiniz. LingLing çok eğlenceli bir kelime ezberleme uygulamasıdır.

5. Seyahat edin; Seyahat ederken İngiltere, Malta gibi anadilin İngilizce olduğu ülkelere değil, herhangi bir Avrupa ülkesine gidin.
* Gitmeden önce yanınıza mutlaka bir Türkçe-İngilizce seyahat kitabı alın. Uçağa bindiğiniz andan itibaren kitaptan öğrendiğiniz ufak tefek diyaloglarla çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmaya başlayın. Uçakta yanınızda oturan yabancı kişi, kalacağınız oteldeki resepsiyon görevlisi, yemek yediğiniz restoranlardaki garsonlar, alışveriş yaptığınız mağazalardaki tezgahtarlar gibi olabildiğince yabancı kişiyle iletişim kurun.

6. Yabancı dizi ve film izleyin; Tavsiyem, Prison Break ve Lost. Prison Break dizisinde aksanlar çok anlaşılır. Lost dizinde ise birçok ülkeden karakter var ve bu farklı aksanların duyulmasına olanak sağlıyor. Önce Prison Break ardından da Lost iyi gider.
* Altyazılar önce mutlaka açık olsun. Yavaş yavaş, konuya hakimiyet artınca ve anlama gelişince altyazıları kapatabilirsiniz.
Daha önce izlediğiniz ve beğendiğiniz filmleri İngilizce olarak (altyazılar açık olabilir) tekrar izleyin. Örneğin; Matrix, Fight Club (Dövüş Kulübü), Scent of a Woman (Kadın Kokusu) tavsiye edebileceğim filmlerden.
Film izlemeye çizgi filmlerden de başlayabilirsiniz. Tavsiyelerim; Up, Mary and Max, Despicable Me.

7. Yabancı dilde şarkılar dinleyin; http://www.subingles.com/en:inicio
Eski ve yeni tüm parçaları alt yazılı şekilde bulabileceğiniz, dinleme egzersizleri için çok keyifli bir site.
Uyumadan önce İngilizce şarkılar dinlemek de ayrıca yardımcı olacaktır.
Başlangıç için tavsiye edebileceğim gruplar: REM, U2 ve Beatles.

8. Karaoke barda pratik yapın; Çok sevdiğiniz birkaç şarkıyı tekrar ettikten sonra bir Karaoke barda bu şarkıları söyleyebilirsiniz. Böylece hem arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmiş olacak hem de yabancı dil için pratik yapmış olacaksınız.

9. Yabancı dilde masal kitapları okuyun; Tavsiyem, Grimm’s Fairy Tales. 209 tane masaldan oluşan bir masallar kitabı, aslında çocukluğunuzdan bildiğiniz masalların İngilizcelerinden oluşuyor. Her akşam yatmadan bir masal hem İngilizcenizi geliştirecek, hem de size iyi gelecek.
* Kitap okurken bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığınızda sözlükten bu kelimelere bakarak devam etmeyin. Önce o masalı bitirin ve bilmediğiniz kelimeleri not edin. Daha sonra bu kelimelere bakın ve masalı tekrar okuyun. Ayrıca bilmediğiniz kelimelerin görsellerine internetten bakabilirsiniz. Böylece kelime hafızanızda daha kalıcı olacaktır.

10. Yabancı dil içerikli TV kanallarını takip edin; Sevdiğiniz birkaç program seçin ve onları düzenli olarak takip edin. CNBC-E, BBC kanallarını tercih edebilirsiniz.

11. Sözlük kullanın; sözlük bilgisayarınızda sürekli açık olarak dursun. Aklınıza bir kelime geldiğinde yazıp yabancı dilde karşılığına bakın. Sonra da bu kelimeyi cümle içinde kullanmaya çalışın.

12. Yemek tariflerini yabancı dilde bulun; http://www.turkishfoodandrecipes.com/ sitesinde Türk yemeklerinin aynı sayfada hem Türkçe hem de İngilizce tariflerini bulabilirsiniz. Malzemeleri ve tarifi öncelikle İngilizce okuyun, daha sonra anlamadığınız yerler olursa hemen aşağıda yer alan Türkçesini okuyabilirsiniz.

13. İngilizce günlük tutun.

14. İngilizce seti kullanın; Evde, arabada ve iş yerinde İngilizce seti kullanarak dil öğreniminizi geliştirebilirsiniz.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>