>

DİĞER HABERLER

“Diyet yapmak sadece zayıflamak değildir!”

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları “Dünya Diyetisyenler Günü”nde
diyet yapmanın amacını vurguladı.
 
   
 
 
     

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları, 6 Haziran “Dünya Diyetisyenler Günü”nde, diyet yapmanın amacından yola çıkarak, diyetisyenlerin görev ve sorumluluklarına değindi. VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları, bilinenin aksine diyetisyenlerin temel görevlerinin zayıflatmak olmadığını, zayıflamanın bu işin sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu belirtti.

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları, diyetisyenlik mesleğinin iş tanımının çok geniş bir alanı kapsadığını vurgulayarak, “Diyetisyen toplu beslenme alanında; mönülerin planlanması, yemeklerin pişirilmesinden dağıtımına kadar geçen sürede standartlara uygunluğun sağlanmasında görev alır. Poliklinik hizmetleri içerisinde zayıflamaya yönelik diyetlerin düzenlenmesi sadece bu işin küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Aslında bu alanda bizim görevimiz; bizlere başvuran bireylerin özel sağlık sorunlarını da dikkate alarak, kişiye özel tıbbi beslenme tedavisi planlamak ve devamlılığını sağlamak için beslenme davranış değişikliği oluşturmaktır.” dedi.

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları diyetisyenlerin, gebelik ve emzirme dönemi beslenmesi, diyabet, kalp hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi hastalıkların tıbbi beslenme tedavilerini düzenlenmesi ve takibinin yapılması sürecinde de görev aldığını belirtti. Uzmanlar ayrıca, klinik diyetisyenliğinin kendi içinde alt dalları bulunduğunu kaydederek, “Klinik Diyetisyenliği, basit bir anlatım ile bir hastanede yatan hastaların beslenmelerinin düzenlemesini kapsamaktadır. Klinik diyetisyenliğin alt dallarından biri de ağızdan besin alamayan hastaların beslenmelerin düzenlenmesidir. Hastanelerde bu işin multidisipliner bir ekip tarafından yapılması daha doğrudur, diyetisyen de bu ekibin bir parçasıdır. Hastalara gidecek olan mönülerin planlanması da bu görev içerisinde yer almaktadır.” dedi.

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanları ayrıca, son senelerde gıda üreten firmaların da üretim süreci içerisinde AR-GE birimlerinde de diyetisyenlerin görev almaya başladığını belirterek; bu grubun içinde sayılabilecek ilaç veya mama firmalarında da son zamanlarda diyetisyenlerin ürün müdürü olarak görev yapmaya başladığını söyledi.

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri:
• Dyt. Ayşe Korkmaz (Bölüm Şefi)
• Uzm. Dyt. Tuğçe Aytulu Ersin
• Dyt. Zuhal Güler Çelik
• Dyt. Nilay Topçam Zihnioğlu
• Dyt. Ayça IlıcaFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>