>

DİĞER HABERLER

Eskişehir Festivali Başlıyor!

11 -19 Ekim 2003 tarihleri arasında Eskişehir’e hayat verecek Uluslararası Eskişehir Festivali’ne sayılı günler kaldı.
 
   
 
 
     
9. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde Geri Sayım Başladı...

Sekiz yıldır Eskişehir kültür sanat yaşamının vazgeçilmezi haline gelen ve 11 -19 Ekim 2003 tarihleri arasında Eskişehir’e hayat verecek Uluslararası Eskişehir Festivali’ne bir sayılı günler kaldı.

9. kez yerli ve yabancı pek çok sanatçıyı Eskişehir’de ağırlayacak Uluslararası Eskişehir Festivali, 11 Ekim akşamı Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenecek olan açılış konseriyle başlayacak. Bu özel gecede şef Howard Griffiths yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, TRT İstanbul Gençlik Korosu ve piyanist Gerda Struhal’ ın katılımıyla görkemli bir konser verecek.

Konuk ülke Avusturya’nın, kültür ve sanat faaliyetlerinin tanıtılacağı 9. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde, klasik müzik, caz, etnik müzik ve Türk Halk Müziği konserleri, tiyatro gösterileri ile çocuk etkinliklerine yer verilecek.

Eskişehirli caz severler bu yıl çok şanslı, festival dünyaca ünlü caz starlarına ev sahipliği yapacak.

Chick Corea’nın grubunda uzun yıllar bas çalan besteci, aranjör ve prodüktör Avishai Cohen ve İnternational Vamp Band, cazın yaşayan efsanesi Johnny Griffin (Quartet), caz ustalığı ile rock enerjisini birleştiren isimlerden Vietnam asıllı Fransız gitarcı Nguyen Le, Miles Davis’in öğrencilerinden orta yaş caz kuşağının trompetçisi Wallace Roney(Quintet) ve Balkanların en enerjik, hareketli ve eğlenceli müziğinin temsilcileri King Naat Veliov & The Original Kocani Orkestrası, festivalde müzik severlerle buluşacak. Ülkemiz sanatçılarından uluslararası caz arenasında sesimizi başarıyla duyuran Önder Focan, Cengiz baysal , Akın Eldes gibi isimler de Eskişehirlilere unutulmaz müzik ziyafeti sunacaklar.

Festivalde Halk müziğinin güçlü seslerinden Birol Topaloğlu, albümü dünyayı dolaşırken, Karadenizin sesini Eskişehirli Halk müziği severlere duyuracak. Erdal Erzincan da Eskişehir festivalinin konuğu olacak.

Ali Poyrazoğlu’nun "Ödünç Yaşamlar", İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun "Özel Hayatlar" ve Tiyatro Anadolu’nun sahneleyeceği "Melekler Şehri" adlı oyunların yanı sıra, Avusturyalı ressam Günter Marchel’in sergisi Eskişehirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Festival, her yıl olduğu gibi, Nazım Rızaev’in yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın vereceği konserle kapanacak. Bu yıl ki kapanış konserinin solisti piyanist Ferit Adıgüzelzade.

Konuk ülke Avusturya
Uluslararası Eskişehir Festivali, 2002 yılında "konuk ülke programı" adı altında yeni bir uygulama başlatmıştı. Her yıl farklı bir ülkenin kültür ve sanatından örneklerin sergilendiği festivalde bu yıl Avusturya rüzgarı esecek. Festival kapsamında Avusturya’nın kültür ve sanatını tanıtan etkinliklerin yanı sıra Eskişehir ve Avusturya’nın iş çevrelerini bir araya getirmeyi hedefleyen programlar da yer alıyor.


Festival içinde festival...

Uluslararası Eskişehir Festivali’ni diğer festivallerden ayıran en önemli özelliği , Türkiye de ilk kez bir festivalin çocuklara da yer veriyor olması. Festival kapsamında bu yıl, "Eskişehirli Genç Ressamlar"ın konuk ülke Avusturya’yı konu alan resim sergisi, tiyatro, dans, resim, beden – ritm atölyeleri ve Konya Devlet Tiyatrosu ile Tiyatro Oyunevi’ nin gösterileri yer alacak. TRT İstanbul Gençlik Korosu ile European Voices İstanbul Korosu konserleri çocuk etkinliklerinin müzik bölümünü oluşturacak.

11-19 Ekim tarihleri arasında dokuzuncusu düzenlenecek festival, Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı’nın işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Bilet Satış...
Festival Bilet Gişe: Kızılcıklı Cad. Eti Plaza Önü
9. Uluslararası Eskişehir Festivali’nin bilet fiyatları ise şöyle: Tam: 8 milyon TL öğrenci 4 milyon TL, çocuk 1 milyon TL

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>