>

DİĞER HABERLER

Haftanın Filmleri: Kalite Kallavi

Talip Ertürk haftanın filmlerini Cosmoturk okurları için yorumluyor. Tıklayın!
 
   
 
 
     
Asmalı Konak salonlarda hüküm sürerken bu hafta 4 yeni film gösterime giriyor. Clint Eastwood’un yönettiği, dev oyuncuları buluşturan “Gizemli Nehir” haftanın en ilgi çekici filmi. Film Ekimi’nin ardından gösterime giren “Kurdun Günü” ve “Son Efsane: Comandante” gerçek sinemaseverleri memnun edecek cinsten filmler. Sean Connery’nin başrolünü oynadığı “Muhteşem Kahramanlar” ise, haftanın tek gerçek Hollywood filmi.

Gizemli Nehir / Mystic River

Oyuncu olarak kazandığı sayısız başarının ardından, yönetmen olarak da sinema dünyasında kendine saygın bir yer edinen Clint Eastwood’un imzasını taşıyan Gizemli Nehir, trajik bir olayın ardından birbirlerinden uzaklaşan üç çocukluk arkadaşının hikayesini anlatıyor. Dev oyuncu kadrosu ile dikkat çeken film, şimdiden Oscar gecesinin favorileri arasında gösterilemeye başlandı bile.

Western türünün en ünlü kahramanlarından biri olan Clint Eastwood, 1993 yılında “Affedilmeyen” ile kazandığı En İyi Yönetmen Oscar’ının ardından yönetmenlik kariyerine iyice hız verdi. Çektiği kalburüstü filmlerle yönetmen olarak da Hollywood’un saygın isimleri arasına giren Eastwood, “Affedilmeyen”den beri en iyi olarak gösterilen “Gizemli Nehir”de dev bir kadroyu buluşturuyor. Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden ve Laura Linney filmin başrol oyuncuları. Dennis Lehane’in romanından uyarlanan filmin senaryosu ise Hollywood’un usta isimlerinden Brian Helgeland.

Boston'un varoşlarından East Buckingham'da büyüyen Jimmy Markum, Dave Boyle ve Sean Devine işçi semtlerinde yaşayan erkek çocukların çoğunlukla yaptığı gibi günlerini sokak beysbolu oynayarak geçirirler. Semtte fazlaca bir olay olmaz. Ama bu durum, Dave’in sonsuza dek hepsinin hayatını değiştirecek bir olaya dahil olmaya zorlanmasıyla son bulur. Yirmibeş yıl sonra üç arkadaş kendilerini tekrar yaşamlarını değiştirecek bir olayla karşı karşıya bulurlar: Jimmy'nin 19 yaşındaki kızı öldürülmüştür. Artık polis olan Sean bu davaya atanır ve ortağı ile birlikte görünüşte hiçbir anlamı olmayan bu cinayeti çözmekle görevlendirilir. Ayrıca, Jimmy'den de hep bir adım önde olmak zorundadır, çünkü öfke ve intikam ateşiyle yanan Jimmy kızının katilini bulmaya kararlıdır.

Özellikle Sean Penn ve Tim Robbins’in etkileyici performansları ile değer kazanan Gizemli Nehir, yurtdışındaki eleştirmenler tarafından övgüye boğuldu. Senaryosu ve rejisi ile birinci sınıf bir yapım olarak tanımlanan film polisiye ve drama türleri başarıyla harmanlıyor.

Kurdun Günü / Le Temps Du Loup

Bilinmeyen bir zamanda, bilinmeyen bir yerde yaşanan korkunç bir felaketin ardından yaşananları anlatan “Kurdun Günü”, FilmEkimi’nin ardından gösterime giriyor. Fransa, Avusturya ve Almanya ortaklığında çekilen film, sinemaseverlerin ilgisini hak ediyor.

Avusturyalı Michael Haneke, Avrupa’nın hatta tüm dünyanın sayılı yönetmenlerinden biri tartışmasız. Ustanın son filmi “Kurdun Günü”, FilmEkimi’nde Haneke hayranları ile buluştuktan sonra gösterimde. Filmin başrolünde Haneke’nin vazgeçemediği isimlerden Isabelle Huppert’in yanı sıra Béatrice Dalle, Patrice Chéreau ve Rona Hartner var. Senaryosu da bizzat yönetmen tarafından yazılan film, Haneke tarafından “en iyimser filmim” olarak lanse edildi. Filmin görüntü yönetmeni ise ülkemiz izleyicileri tarafından yakından tanınan Jürgen Jürges.

Bir aile - Anne, kocası Georges ve çocukları Ben ile Eva - ormanlık tepelerde tecrit olmuş kır evlerine gelirler. Birdenbire, sert, yeni bir gerçeklikle karşı karşıya kalırlar; çünkü küresel çapta bir âfet, ülkeyi aniden kıyamet sonrası bir atmosferin içine atmıştır. Bu durumda aile, alışkın olduklarından çok daha farklı koşullara uyum sağlamak zorunda kalır. Georges hemen ve vahşice öldürülür. Anne ile çocuklar kaçmaya başlar, umarsızca onlara yardımcı olabilecek birini ararlar. En yakın köye ulaşmaya çalışırken, erzak eksikliğinden kaynaklanan korku ve şiddetle karşılaşırlar. Her gün kavgalar çıkmaktadır. Aile, küçük bir erkek çocuğun rehberliğinde, pek çok kişinin tıkılıp kalmış olduğu bir tren istasyonuna varır. Burada, karmaşa ve çelişki atmosferindeki insanlar, onları daha iyi bir yere taşıyacak olan bir treni beklemektedir. Genç ve zayıfları şiddetten korumaya çalışarak ellerinde kalan son malları birazcık yiyecek ve suyla değiş-tokuş ederler. Çoğu kişi, kaba saba liderleri Koslowski'nin bir tür kurtarıcı - dünyadaki 36 "Adil Adam"dan biri - olduğuna inanmaktadır… Yavaş, telaşsız bir tempo tutturan film, seyircilerin soğuk ve kasvetli atmosferi gerçekten hazmetmesine zaman tanıyor. Sizi rahat koltuklarınızdan sarsarak kaldıracak karanlık, amansız bir çalışma.

Son Efsane: Comandante / Comandante

Küba lideri Fidel Castro hakkındaki en kapsamlı belgesel olma özelliğini taşıyan “Son Efsane: Comandante”, bir dönemin bilinmeyen yönlerine ışık tutan bir belgesel. Film Ekimi’nde seyirciden büyük ilgi gören film, Amerika-İspanya ortak yapımı.

Yaklaşık 50 yıldır Amerika’ya kafa tutan sosyalist Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro, bir Amerikalının gözünden beyazperdede. Oscarlı usta yönetmen Oliver Stone’un, bizzat Küba’ya giderek efsane liderle yaptığı görüşmelerden kurgulanan yapım, 20. yüzyıla damgasını vurmuş bir liderin bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor. Castro’nun 75. doğumgünü şerefine çekilen filmde Stone, hem yönetmen olarak hem de ropörtajcı olarak karşımıza çıkıyor.

“Comandante”, dünyanın en büyük süper gücüne kafa tutan, yanı başındaki küçük bir ülkenin, nasıl olup da kırk yılı aşkın süredir varlığını sürdürmeyi başardığını daha iyi anlamamızı sağlayan benzersiz ve aydınlatıcı bir teke tek görüşme...

Muhteşem Kahramanlar / The League of Extraordinary Gentelmen

Usta oyuncu Sean Connery’nin başrolünü oynadığı çizgi roman uyarlaması macera “Muhteşem Kahramanlar”, super kahraman öykülerine farklı bir soluk getiriyor. Haftanın bu tek gerçek Hollywood filmi, aksiyon sevenler için biçilmiş kaftan.

Alan Moore ve Kevin O’Neill'in yarattığı çizgi roman serisinden uyarlanan Muhteşem Kahramanlar’ın başrolünde Sean Connery, Peta Wilson ve Jason Flemyng var. Filmin yönetmeni Blade ile dikkat çeken yönetmen Stephen Norrington. Yurt dışında dev bir tanıtım kampanyası ile gösterime giren film, ne yazık ki gişede beklediği ilgiyi göremedi.

Quatermain’in sıradışı birliğini oluşturan kahramanlar Kaptan Nemo, Dracula Mina Harker, görünmez adam Rodney Skinner, Amerikan gizli servis ajanı Sawyer, Dorian Gray, Dr. Jekyll / Mr. Hyde ve birliğin esrarengiz üyesi M’dir. Birliğin üyeleri her birinin kendine özgü güçleri ve yetenekleri olan güvenilir bireylerdir. Fakat artık insanlığın umudu olabilmek için birbirlerine de güvenmeyi öğrenmelidirler. Küçük bir hazılık aşamasından sonra zaman kaybetmeden Kaptan Nemo’nun olağan dışı deniz altısı Nautilus'a binerek savunma hattına yani İtalya'nın Venedik kentine doğru yola çıkarlar. Tüm dünya liderlerinin bir araya gelerek oluşturacakları komisyonu sabote etmeyi planlayan maskeli Fantom birbirini takip eden patlamalarla tüm şehri toplantı sırasında batırmayı planlamaktadır. Saldırı yıkıcı alınacak riskler ise çok fazladır. Birliğin dünyayı kurtarmak için yalnızca 90 saati vardır.

Talip ERTÜRK

taliperturk@hotmail.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>