>

DİĞER HABERLER

Haksızlık Üzerine

"Haksızlığa uğruyorsun, haksızlığa uğruyorsun.... Beynim uğuldamaya başladı bir anda. Bazen gür bir erkek sesi..." Gülay Haktankaçmaz'ın yeni yazısı
 
   
 
 
     
Merhaba;

Sözlerime şu klişe ifadelerle başlamak istiyorum: “Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha deviriyoruz. Üstelik bu yıl kar da yağıyor. Yeni yıla karla birlikte merhaba diyeceğiz.”

İstanbul caddelerinde, sokak aralarında yürüme fırsatın oldu mu hiç? Özellikle İstiklâl Caddesi’nde... Geçen akşam oradaydım. Caddenin ortasında bir kepçe yolları kazıyordu. İnsanlar söylene söylene yollarına devam ediyorlardı. Sadece söylenmekle yetiniyorlardı çünkü yapacak çok da bir şeyleri yoktu.

Tam o sırada arkamda yürüyen, yaşlıca, giyim kuşamından eski İstanbul beyefendisi olduğu anlaşılan bir adamcağız mırıldandı. Kulak kabartıp dinledim. “Bize haksızlık olmuyor mu?”
Haksızlık... Hayatın her alanında o kelime herkese bir şekilde bulaşıyor şüphesiz. Gerek özel, gerekse iş... Bir şekilde haksızlığa uğruyoruz işte. Haksızlığa uğradığımız kişileri bencillikle, ego tatminini üst düzeylerde yaşayan zavallı insanlar olarak konumlandırmıyor muyuz?

Evet, tam da öyle yapıyoruz. O yaşlı adamcağızın sosyal bir olgudan yola çıkarak sarf ettiğ bir kelime beni alıp nerelere götürmüştü. Bana daha derin düşünmeyi, adeta İstiklâl’in ortasında beyin jimnastiği yaptırmaya sarf etmişti.

Haksızlığa uğruyorsun, haksızlığa uğruyorsun.... Beynim uğuldamaya başladı bir anda. Bazen gür bir erkek sesi, bazen de benden kat be kat aşağıda cılız bir kadın sesi telaffuz ediyordu bu cümleyi: “Haksızlığa uğruyorsun...”

Uzunca bir süredir mücadele ettim o sesle. Beynimi kemirmesine izin vermek istemedim. “Hayrı uğramıyorum, ben halimden memnunum” dedim. Dedim, dedim... Dedim de dinletemedim. Bu kez şiddeti daha da arttı, kocaman kocaman, büyük harflerle bağırır oldu kulağımın dibinde: “Haksızlığa uğruyorsun!”

Hayat bize neler öğretiyor, neler gösteriyor? Acılar mı olgunlaştırıyor bizi, yoksa olgunlaştıkça acılarımız mı artıyor? Bir “haksızlık” kelimesi yine hayat üzerine “felsefe” yapmaya yöneltmişti ya beni helal olsun!

Sahi sen hiç haksızlığa uğradın mı? Yoksa “el bebek gül bebek yaşayanlar”dan mısın? Bunu hiç konuşmamıştık seninle değil mi?

Sevgimle,
gh.
gulay@cosmoturk.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>