>

DİĞER HABERLER

Hayatımızdaki ilk şaşkınlıklar…

"Şöyle geri dönüp de baktığınızda kendinizi en şaşkın hissettiğiniz anlar hangileri diye sorsalar ne anlatırdınız. "Hülya Sezar Deniz'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Hayatımızdaki ilk şaşkınlıklar…

Şöyle geri dönüp de baktığınızda kendinizi en şaşkın hissettiğiniz anlar hangileri diye sorsalar ne anlatırdınız.

Aslında genelin vazgeçilmez şaşkınlık anları vardır. İlk flört, ilk iş günü, ilk bebek gibi. Bunları çoklaştırmak mümkün. Sizin ilk ve en favori şaşkınlık anınız neydi?

Benim en unutamadığım oğlum can'ın doğuşu oldu. Hayatım boyunca onca enteresan maceralarıma karşın, beni kilit haline getiren bir an dı. Hatta bu şaşkınlık 1 hafta kadar sürdü.

Geçenlerde yeni bebekleri olan bir arkadaşıma hastaneye ziyarete gittim. Benian ve Erhan hayatlarının şaşkınlığını yaşıyorlardı aynı benim gibi. Çünkü herkesin özellikle de ebeveynlerin her şeyi bildikleri (herkesin farklı bir doğrusu oluyor) ancak bu bilinenler arasında bir ortak nokta bulmaya çalıştıklarını gördüm. Bir taraftan ne demek istediğini sadece kıvranarak ve ağlayarak dile getirmeye çalışan sizden bir parça, diğer taraftan neredeyse kural modunda önerilen uygulamalar. İyi de hangisini seçeceksiniz, ya yanlışsa, bebeğinizin biraz daha az ağlamasını ya da keyifsiz olmasını sağlayacak ya da onu mutlu kılacak ne yapabilirsiniz? En doğrusu hangisi? Herkesin önerilerini dinlemek bile yeteri kadar zorluyor sizi zaten. Bir de kritik olan iki ayrı yaşam tarzının birleştirdiği bir aile ortamında yeni bebeğin sizin annenizin yöntemine göre mi yoksa, eşinizin annesinin yöntemine göre mi uygulamalar yapacağınıza karar vermek. Aklınıza en yakınını seçseniz bile, diğer tarafın buna kırılmamasını sağlamak için ne yapmalı?

Çocuk sahibi olmak zaten yeterince yorucu ve zor. Bir de üstüne aileler arasında balansı sağlamak bir o kadar zor. Ama her şeye değer olan o inanılmaz gülücük yumağı kollarınızda iken her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Ne de olsa o bir mucize ve siz de bu mucizede büyük payı olanlardan birisiniz. Bu da sizi onun hayatının kahramanı yapıyor. O zaman siz bir şekilde her zaman en doğrusunu yapacak ve onun kahramanı olmaya devam edeceksiniz. Önemli olan onun hayatının sağlıklı, başarılı ve mutlu geçmesini sağlamaya çalışmak. Veeee, onun şaşkınlık anlarında ona destek olmak. İşte o zaman sizin şaşkınlık anlarınızı unutmamanız ve ona göre davranmanız gerekecek. Bunu başarabilen çok az kişi olduğunu düşünüyorum. Bunu unutmamak ve ona göre davranmak, size yapılmasını istemediğinizi başkalarına yapmamak çok önemli. Önce kendinizi dürüst olarak karşınızdaki kişinin yerine koyup, sonrasında yorum yapmaya ve öneri sinsilesinde bulunmaya özen göstermeye çalışmak çok önemli.

Hadi bakalım "Demir" hayat birçok sürprizi ile seni bekliyor. Dilerim sen ve kahramanların her şeyin üstesinden gelirsiniz.

Hülya Sezar Deniz
hulyasezardeniz@gmail.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>