>

DİĞER HABERLER

Kadınların Mutluluğu İş Ve Sosyal Hayatı Olumlu Etkiliyor

Kasım ayında Antalya`da gerçekleşecek olan G20 öncesi düzenlenen G(irls)20 Zirvesi, yerel ve uluslararası konuşmacıların katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.
 
   
 
 
     

Amacı işgücüne dahil olan kadınların sayısını artırmak olan zirveye 26 ülkeden geleceğin kadın liderlerinin elçisi olarak seçilmiş delegeler katıldı. IMF Başkanı Christine Lagarde'nin de video mesajı ile destek verdiği G(irls)20 Zirvesi'ne panelist olarak katılan “Global WellnessDay-İyi Yaşam Günü”nün yaratıcısı başarılı iş kadını Belgin Aksoy, Türkiye’de ve dünyada kadınların iş hayatına kazandırılmasına yönelik düşüncelerini paylaştı.

“Kronik hastalıkların maliyeti 47 trilyon dolar”

Zirvede kadınların işgücüne katılmasının sadece mutlak gelirin artışını değil, aynı zamanda gelir eşitsizliğini azaltmaya da yardımcı olarak cinsiyet eşitliği yaratığının altı çizildi.

Kadınların kendini formda ve iyi hissetmesinin önemine dikkat çeken Aksoy “Günümüzde yılda 6 milyon kişi sigara içmekten, 3 milyon kişi fiziksel hareketsizlikten hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı beslenerek ve daha fazla fiziksel aktivite yaparak, kalp hastalıklarının ve diabetin yüzde 80'ini, kanserin yüzde 40'ını engellemek mümkün. Dünya Ekonomik Forumu’na göre gelecek 20 yılda bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların maliyeti 47 trilyon doları bulacak. Bu da bu yıl için öngörülen Küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 50'sinden daha fazladır. Sabah kalktığınızda aynada kendinizi iyi görmüyorsanız, öncelikle ailenize daha sonra işinize ve sosyal çevrenize aktaracağınız enerji pozitif olmayacaktır. Bir ülkede, bir şehirde, bir evde, bir şirkette kadınlar mutluysa, çevremizde de daha pozitif, daha mutlu insanlar olur" dedi.

“Önce kendinize aşık olun”


Kadınları iş hayatından geri çekenin ailesi veya hayatını birleştirmeyi seçtiği insan olabileceğini belirterek sözlerine devam eden Aksoy'un şu sözleri delegeler tarafından yoğun alkış aldı, “Biz ailemizi seçemeyiz ama hayatımızı kiminle birleştireceğimizi seçebiliriz. Benim genç kadınlara en büyük tavsiyem, önce kendilerine sonra başkasına aşık olmalarıdır.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>