>

DİĞER HABERLER

Kahve kadınlara yararlı!

Bilim adamları, günde 4 fincan kahve içen kadınlarda safra kesesi taşı oluşumunun azaldığını gözledi. Safra taşı, kadınlarda daha sık rastlanıyor...
 
   
 
 
     
Bilim adamları, günde 4 fincan kahvenin kadınlarda safra kesesi taşı oluşumunu engellediğini açıkladı.

Gastroenterology dergisindeki habere göre, konuyla ilgili araştırma, ABD'de 80 bin hemşire üzerinde yapıldı. Bilim adamı Michael Leitzmann ve ekibi, araştırmaya katılan hemşireleri 20 yıl süreyle izledi. Araştırma sonucunda, günde en az dört fincan kafeinli kahve içen kadınların safra kesesi taşından dolayı ameliyat olma riskinin yüzde 25 oranında düştüğü ortaya çıktı.

Günde dört fincan kahveden fazla içen kadınlarda bu koruyucu etkinin daha da artığını kaydeden bilim adamları, kafeinin safra keseninin kasılmasını sağladığını, bunun da taş oluşumunu engellediğini tahmin ettiklerini söylediler.

Leitzmann, ''Kahve içmeyen kadınlar şimdi kahveye başlamak zorunda değil, fakat kahve içenler, koruyucu etkisi sayesinde içmeye devam edebilirler'' dedi.

Daha önce yapılan araştırmalarda kahvenin erkeklerde de benzer etki yaptığını belirten bilim adamları, safra kesesi taşının kadınlarda daha sık rastlandığına dikkat çektiler.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>