>

DİĞER HABERLER

Kayağa Çıkmanın Tam Vakti

Kayaklarınızı alıp dağa çıkmadan önce vücudunuzun bu spor için yeterli olup olmadığını bilmenizde fayda var.
 
   
 
 
     

KAYAK İÇİN YETERİNCE FORMDA MISINIZ?

Kayak için formda olmanız, bacak kaslarınızın yeterli güce sahip olması, kas direncinin ve esnekliğinin olması ve denge yeteneğinizin olmasına bağlıdır.

PİSTTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Hiçbir kayakçı, pistte bir başka kayakçıyı tehlikeye düşürecek bir davranışta bulunamaz, kayakçıların pistte yaptıkları hız, iklim ve pist koşullarına uygun olmak zorundadır, piste giriş yapan kayakçı, diğer kayakçılar için tehlike oluşturmamaya dikkat etmelidir, bir kayakçı, bir başka kayakçıyı sağından veya solundan geçebilir. Ancak, her iki durumda da geçtiği kayakçıyla arasında belli mesafe olmasına dikkat etmek zorundadır.

TEKNİĞİ GELİŞTİRMEK İÇİN TAVSİYELER

AYAKLAR VE PARMAKLAR


Zemini çok sert pistlerde ya da buz tutmuş karın üzerinde kayarken, kayakçının bütün konsantrasyonunu parmaklara vermesi ve kendini mümkün olduğunca gevşek bırakması gerekir. Böylece bütün vücut serbest kalır ve rahatlar.

SOLUNUM


Tüm sporlarda olduğu gibi, kayak sporunda da belli bir ritimle nefes alıp vermek çok önemli ve belirleyicidir.

KAYAK SATIN ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

UZUNLUK

Profesyoneller genellikle 2,10 ile 2,12 metre uzunluğundaki kayakları tercih ediyorlar. Yeni başlayan bir erkek kayakçı için ideal kayak boyu, kendi boyunun 12 ile 15 santim daha uzunu olan kayaktır. Yeni başlayan bir kadın kayakçının ise, kendi boyunun 10 santim uzunu bir kayağı tercih etmesi gerekiyor. Kayağa ilk adımını atan çocuklar için ideal kayak boyu, göz hizesına kadar gelen kayaklardır.

BAKIM

Kayakların hangi durumda saklandığının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan, kayak çeliklerinin paslanmamış ve formlarının bozulmamış olmasıdır. Kayaklar, kullanımdan önce rutin bakımın bir gereği olarak “kayak bıçağı” ile temizlenmelidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>