>

DİĞER HABERLER

Mendilleri hazırlayın

"Musikisever kimliği ile olsun, ince kalemli yazar kimliği ile olsun gönlümüzde ayrı bir yeri olan Cameron Crowe'un şahane bir..." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumladı.
 
   
 
 
     
ELIZABETHTOWN
ROMANTİK-KOMEDİ Yönetmen: Cameron Crowe
Oyuncular: Orlando Bloom, Kirsten Dunst, Susan Sarandon, Alec Baldwin, Jessica Biel / ABD, 123 dk.

Musikisever kimliği ile olsun, ince kalemli yazar kimliği ile olsun gönlümüzde ayrı bir yeri olan Cameron Crowe'un şahane bir oyuncu kadrosunu bir araya topladığı son filmi Elizabethtown'a umut bağlamak için iyi bir nedenimiz daha var; Crowe filmi bizzat kendi hatırlarından yola çıkarak çekmiş. Daha önce ülkemizde gösterime giremeyen şahane filmi Almost Famous'ta yine kendi hikayesini anlatan Crowe, bu kez babasının ölümü üzerine cenezeyi organize etmek için babaocağına dönen Drew Baylor'ın hikayesini anlatıyor. Acı haberi almadan önce, çalıştığı şirketi 1 milyar dolar zarar uğratıp kovulan Drew, intiharın eşiğine geldiği bu dönemde güzel hostes Claire Colburn'la tanışıyor ve hayatı işte bu andan itibaren değişiveriyor... Cameron Crowe, bildik naif üslubunu sürdürdüğü bu seyri hoş filmiyle beklentileri tam anlamıyla karşılayamasa da, su gibi akıp giden bir romantik komediye imza atmayı becermiş son kertede. Elizabethtown'ın en büyük sorunu Lynyrd Skynyrd klasiği Free Bird'le süslenmiş final sahnesi ile zirve yaptıktan sonra upuzun bir ek finale doğru uzanması. Bu lüzumsuz bölüm filmin etkisini hayli düşürüyor.


DEHŞET SOKAĞI
(The Amityville Horror) GERİLİM Yönetmen: Andrew Douglas
Oyuncular: Ryan Reynolds, Melissa George, Jesse James, Jimmy Bennett / ABD, 90 dk.

70'lerin klasik korku filmlerini cilalama modasının son örneği bu hafta ülkemiz salonlarına düşen Dehşet Sokağı. Oyuncu kadrosu tümüyle tanınmamış oyunculardan oluşan (en tanıdık isim Philip Baker Hall varın siz hesap edin) film, en iyi örneklerini 60'larda vermiş 'lanetli ev'ler alt türüne dahil olabilecek bir hikaye anlatıyor. Fedakar bir anne, üç çocuğu ve yeni kocası kelepir düşürdükleri şahane bir eve taşınıyorlar. Ancak ev, tahmin ettiğiniz gibi, fena halde lanetli. Lanet ailenin yeni babasını etkisi altına alıyor ve zaman ilerledikçe evde cirit atan kötü ruhlar gariban aileye etmediğini bırakmıyor.


MANDERLAY
DRAM Yönetmen: Lars von Trier
Oyuncular: Bryce Dallas Howard, Isaach De Bankole, Willem Dafoe, Danny Glover / Danimarka, 139 dk.

Danimarka'nın nevi şahsına münhasır yönetmeni Lars von Trier, hadise yaratan önceki filmi Dogville'in devam filmi Manderlay'le hikayeye kaldığı yerden devam ediyor. Bu kez başrolde, Dogville'in en iyi şeyi olan Nicole Kidman yok. Onun boşluğunu Hollywood'un çiçeği burnunda yıldız adayı Bryce Dallas Howard alıyor. Yan rollerde seyirten Danny Glover, Willem Dafoe ve minicik bir rolde sürpriz yapan Lauren Bacall var. Trier Manderlay'de bu kez ırk ayrımcılığına savaş açıyor ve elinde kırbacıyla adaleti yerine getirmeye koyuluyor.


BEYİN AVCILARI
(Mindhunters) MACERA Yönetmen: Renny Harlin Oyuncular: Val Kilmer, Jonny Lee Miller, LL Cool J, Christian Slater / ABD, 106 dk.

Aksiyon sinemasının deneyimli yönetmeni Renny Harlin Val Kilmer ve Christian Slater gibi önemli isimleri yanına aldığı yeni aksiyonu Beyin Avcıları'nda FBI içinde yürütülen bir soruşturmayı hikaye ediniyor. Usta bir eğitimci olan Jake Harris, ajan heveslileri arasında yaptığı soruşturmada, bir süredir aradıkları katilin izine rastlayınca ortalık karışıyor. Harris katili yakalamak için test adı altında zorlu bir soruşturma yürütürken, diğer yanda katil boş durmuyor ve kanlı eylemlerini sürdürüyor.


Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>