>

DİĞER HABERLER

Sonbaharı Renklendiren 10 Favori Çiçek

Çiçekler hayata güzellik katan, her yaştan insanı mutlu eden canlılar...
 
   
 
 
     

İster kendimiz ister sevdiğimiz için, yılın her ayı sevinmek ve sevindirmek için renkli ve canlı çiçekler almak mümkün. Hep en güzel çiçekler ilkbaharda açar algısının tersine sonbahar aylarının kasvetini dağıtan çiçekler de var.

Sonbahar yazdan kışa geçerken oldukça değişken hava koşullarını da beraberinde getirir. Bugün 30 derece bir hava yaşarken, ertesi gün 18 dereceyi hissetmek mümkün. Sonbaharda birçok çiçek yapraklarını dökmeye başlar, yaz bitkileri hasat edilir ve çiçeklenme nadir görülür. Türkiye’nin en genç online çiçek platformu www.osevio.com bitkiler için de oldukça zorlayıcı koşulların yaşandığı bu mevsimde 10 favori çiçeği sıraladı.

1.Yaz sonunda çiçek açmaya başlayan saksı çiçeği olan kamelya, kırmızı, pembe, sarı ve beyaz renkleri ile evi ya da işyerini süsleyerek güzelleştirir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olan kamelyaların çiçekleri katmerli yapısından dolayı gülü andırır.

2. Aşkı ve sevgiyi en güzel ifade eden güller, yaz ortalarında budanarak sonbaharda en güzel görünümlerine bürünür renk ve koku şöleni yaşatırlar. Bahçe bitkisi olan gül özel günlerin aranılan çiçeğidir.

3. Kasım ayı deyince ilk akla gelen çiçek Kasımpatı… Atatürk’ün de en sevdiği çiçek olan ve her ölüm yıldönümünde her yeri kuşatan Kasımpatı çiçekleri; mor, pembe, sarı renkleriyle sonbaharda da etrafı renklendirir.

4.Papatyagiller ailesinden eflatun rengindeki ekinezya aynı zamanda şifalı bir bitki. Kır çiçeği ekinezya yaprakları ve kökleriyle kaynatılan çay soğuk algınlığında rahatlatma özelliğiyle bolca kullanılıyor.

5. Adını pek bilmediğimiz ama görünce tanıdığımız papatya ailesinin ferdi. Aster çiçekleri, mavi, leylak, pembe ve mor renkleriyle sonbaharın soğuk tonlarına havasına renk katar. Bu renkli çiçek şekli yıldıza benzediği için adını yıldız anlamına gelen asterden almış.

6.Yine şifalı bitkilerden hibiskus çiçekleri, ılık ve korunaklı sonbahar bahçelerine görülen ve genellikle halk arasında Japon Gülü olarak adlandırılan bir çiçek. Şifa veren anlamına gelen Hibuskus mavi, kırmızı ve beyaz renkleriyle sonbaharın aylarına mutluluk katan çiçeklerden.

7.Güneş şapkası olarak da bilinen rudbekya çiçeği, kuraklığa ve sonbahara dayanıklı bir papatya türü. Rudbekya çiçekleri sarı renkte, kadife dokulu, iri, kendini belli eden ve kendilerine has bir duruşu olan çiçekler. Güçlü yapıları sayesinde yetiştirilmesi kolaydır.

8.Sonbaharda pencerelerde, bahçelerde, balkonlarda en çok gördüğümüz çiçek hercai menekşesi. Hava derecelerinin ani değişimlerine karşı oldukça dayanıklı olan hercai renkleri ve neşeli görüntüsüyle sonbahara güzellik katan bitkilerden.

9. Saraypatı sonbahar aylarında açan çiçekler arasındaki en renkli olanlarından birisi. Güzelliğinin yanı sıra kolay bir bakıma sahip olması da saraypatı çiçeğini tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisi. Kırmızı, eflatun ve beyaz gibi farklı renklere sahip saraypatı ile balkonunuzda renkli ve hoş bir hava yaratabilirsiniz.

10.Biberiye sonbaharda yeşilin en güzel temsilcilerinden. Mor çiçekli ve çalı görünümlü Biberiye balkon ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılırken et yemeklerinin vazgeçilmez tatlandırıcısı oluyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>