>

DİĞER HABERLER

Taşa hayat veren adam!

"Taşa hayat veren" Mehmet Aksoy'un 40 yıllık sanat serüvenini özetleyen retrospektif sergi, 15 Kasım'dan başlayarak İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'nde sanatseverlere sunuluyor.
 
   
 
 
     
10 Ocak tarihine kadar sürecek olan serginin başlığı "Çekicin Rüzgarında 40 Yıl"... Aksoy'un yaşamını ve sanatını konu alan iki kitap da sergiyle eşzamanlı olarak sanatseverlere sunuluyor.

HeykeltıraşMehmet Aksoy'un yurtiçi ve yurtdışındaki koleksiyonlardan derlenen 100 yapıtının yeraldığı sergi, 1960'dan günümüze uzanan 10'ar yıllık zaman dilimleri halinde kurgulandı.

Sergi, Aksoy'un 1960 ile 1970 arasında ürettiği yapıtlarla başlıyor. Bu yıllarda Akademi öğrencisi olan Aksoy'un ilk dönem yapıtlarında doğaya beslediği tutku önplanda.

1970- ile 1980 arasındaki yapıtları ise politik mesajlar içeriyor Aksoy'un. "Nelson Mandela", "Nazım Hikmet Hapis'te", "Türkiye", "El" ve "Böyle Gelmiş Böyle Gitmez" bu bölümde sergilenen yapıtlardan bazıları.

Dünyada soğuk savaşın sona ermesinin Türkiye'de de 12 Eylül'ün damga vurduğu 1980'den 90'a uzanan süreçte ürettiği heykellerinde ise barış, insan sevgisi gibi temalar öne çıkıyor. Bu sırada yurtdışında yaşayan Aksoy, Amanya'daki Türk işçileri, kültür farkının yolaçtığı sorunlar gibi konulara el atıyor.

Aksoy 1990'dan günümüze uzanan dönemde ürettiği yapıtlarında da doğa- insan bütünlünüğünün bozulmasına olan tepkisini "Tanrıça Kibele", "İo Bosforus" gibi yapıtlarıyla dile getiriyor.

İKİ AYRI KİTAP

Bu sergiyle eşzamanlı olarak, sanatçının yaşamını ve sanat serüvenini konu alan iki ayrı kitap da sanatseverlere sunuluyor. Bunlardan ilki, Aksoy'un tüm yapıtlarının yeraldığı büyük boy bir albüm olarak hazırlanan "Çekicin Rüzgaürında 40 Yıl", yazar Adalet Ağaoğlu'nun "Taşın Hayatı Mehmet Aksoy Bütünlüğü" başlılı yazının yeraldığı yapıt Aksoy'un heykel sahatına bakışını yansıtıyor. Kitapta Ali Konyalı'nın objektifine takılan Mehmet Aksoy fotoğrafları yeralıyor.

Sergi, nedeniyle hazırlanan ikinci kitap ise Aydın Engin'in imzasını taşıyan "Heykel Oburu". İş Bankası Yayınları Nehir Söyleşiler dizisinden çıkan bu kitapta Aksoy, çocukluğundan bugüne uzanan serüvinini anlatıyor
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>