>

DİĞER HABERLER

vdf’den 72 trilyon liralık TRL sendikasyon kredisi!..

Borçlanma piyasasında yeni bir ürün olarak adlandırılan vdf’nin bir yıl vadeli 72 trilyon liralık TRL sendikasyon kredisi ...
 
   
 
 
     
vdf’den 72 trilyon liralık TRL sendikasyon kredisi!..

Borçlanma piyasasında yeni bir ürün olarak adlandırılan vdf’nin bir yıl vadeli 72 trilyon liralık TRL sendikasyon kredisi 24 Mart 2004 Çarşamba günü, ABN Amro, Societe Generale, Koçbank NV ve Halk Bankası yöneticilerinin katıldığı bir imza töreni ile gerçekleştirildi.


Volkswagen Financial Services A.G. (VW FS AG) ve Doğuş Grubu ortaklığı neticesinde kurulan Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı A.Ş. finansal piyasalardaki ilk TRL Sendikasyon Kredisini gerçekleştirdi.

ABN Amro, Societe Generale, Koçbank NV ve Halk Bankası’nın katılımıyla düzenlenen ve 1 yıl vadeli olarak TRL 72 trilyon kredi sağlanan bu anlaşma borçlanma piyasasında yeni bir ürün olarak yer alıyor.

Kredinin faizinde referans olarak kullanılan TRL libor, uzun vadeli para piyasası işlemlerinin gelişmesine de katkıda bulunacak.

vdf sermayesinde yüzde 51 paya sahip olan VW FS AG, toplam kredi tutarının yüzde 50’sini sağlayan yabancı bankalar gözönüne alındığında sendikasyon kredisi Türkiye ekonomisindeki gelişmenin vurgulanmasına katkıda bulunması bakımından da önem taşıyor.

Koçbank NV ve Halk Bankası gibi özel sektörün ve devlet sektörünün iki önemli bankasının da ilk defa gerçekleştirilen bu yapıya dahil olması borç verme piyasasında TL’nin kredibilitesinin artmasına ve vadenin uzamasına olumlu yönde etki sağlıyor.
Kurulduğu tarihten günümüze kadar 60,000 adede yakın, 900 trilyon tutarında kredi kullandırarak araç kredilerinde piyasa liderleri arasında olan vdf, önümüzdeki dönemde de hem kredi hem de borçlanma piyasalarında etkinliğini arttırmaya devam edecek. Sendikasyon kredisi ile fonlama yapısını çeşitlendiren vdf, sağlanan kaynağı araç kresi vermekte kullanacak.
Sendikasyon kredisinin imza törenine katılan vdf A.Ş. ve banka yöneticileri ise şu isimlerden oluşuyor: Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı A.Ş.’den Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar, Genel Müdür Kemal Ören, Genel Müdür Jirina Tapsikova, Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Gür ve Hazine Yönetmeni Barbaros Çıtmacı.


ABN Amro Bank N.V.’den Country Representative Tom Zwaan, Country Debt Head Ahmet Tacer, VP, Industrials Business Unit Banu Erdal, AVP, Credit Markets Sevgi Çalımlı, VP, Credit Portfolio Management Murat Uluğ

Türkiye Halk Bankası A.Ş.’den Member of the Board Zeki Sayın, General Manager and Member of the Board Hasan Cebeci, Member of the Board Mehmet Emin Özcan, Executive Vice President Ferhan Benli, Head of Financial Structuring Murat Çetinkaya ve Executive Vice President Erhan Şahinkaya.

Societe Generale’den Executive Director, Head of Corporate Marketing Osman Kızmaz, Assistant Director, Corporate Marketing Ceylan Cansen
Koçbank N.V.’den VP Project and Structured Finance Gürhan Kartal ve Executive Vice President Hamit Aydoğan.

Pekin & Pekin’den Avukat Mete Yeğin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>