>

DİYET

Çiğ gıdalar: Diyete nasıl dahil etmeli

Diyetinizdeki çiğ besin miktarını nasıl artıracağınızı bilmiyorsanız, sizin için birkaç önerimiz var.
 
   
 
 
     
Çiğ besinler, pişmişlere oranla daha fazla vitamin ve mineral içerirler. Daha çok çiğ besin tüketmek, hem daha besleyici değeri yüksek bir diyet yapmanızı, hem de sağlıklı diş etlerine sahip olmanızı sağlar, kilo vermenize yardımcı olabilir.

Meyve suyu kokteyli (Smoothie)

Taze meyve suyu, az yağlı ya da yağsız yoğurt veya sütle yapabileceğiniz bu leziz içecekler, daha siz farkına varmadan hem bol kalsiyum ve proteini, hem de bolca meyveyi bünyenize sokarlar. Üstelik dışarıda satılan milkshake alternatiflerine oranla daha az kalori içerirler. Yoğurt kullanmayı tercih edin. Böylece kokteyliniz daha milkshake kıvamında olacaktır.

Salatalar

Çiğ besin almanın en kolay yolu herhalde salatadır. Salatalık, yeşillik, domates gibi bilindik salata malzemelerinin yanı sıra, kırmızı biber, ekşi elma, brokoli, semizotu vs gibi farklı gıdalarla salatanızı daha ilgi çekici kılabilirsiniz. Küçük birer porsiyon salatayı öğlen ve akşam öğünlerinin parçası haline getirin. Bu, hem daha çabuk ve kolay doymanızı, hem de sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Taze sıkılmış meyve/sebze suyu

Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu oldukça besleyicidir. Hele de kabuklarını ve ortasını da atmayıp birlikte sıkarsanız. Özellikle de havuç, pancar, biber ve elma gibi bitkilerin kabularını soymadan sularını sıkmalısınız. Bunun nedeni, besleyenlerin özellikle kabukta birikmesi.

Sebze ve meyvelerin suyunu, özün bulunduğu iç kısmı olabildiğince ayıklamadan sıkın. Böylece C vitamininin emilmesine yardımcı olan antioksidan biyoflavonoidlerden tam olarak yararalanabilirsiniz. Bunlar, aynı zamanda kılcal damarları da güçlendirirler. Bu, dolaşımı olumlu etkilediğinden, cildi güzelleştirir. Ancak ihtiyacınız olan tüm besleyenleri meyva sularından alamayacağınızı da unutmayın. Çünkü meyve ya da sebzenin sadece suyunu içmiş ama lifli kısmını tüketmemiş oluyorsunuz.

Sebze ve meyvaları sıkmadan önce, kabuklarını temizlemek için, bir fincan elma sirkesini 10 fincan suya ekleyin. Suyu sıktıktan sonra, en kısa zamanda için. Çünkü bu sudaki besleyenler hayli uçucudur ve havayla temasa geçtiklerinde, etkilerini yitirmeye başlarlar.

Çiğ sebze salatası

Kahvaltı ile öğle yemeği, ya da öğle ile akşam yemeği arası için harika bir ara öğün olabilir. Vitamin ve mineral açısından de çok zengindir. Mesela ince ince dilimleyeceğiniz havuç veya salatalık, ya da biberler. Tabii ki örnekler çoğaltılabilir. Pişmemiş olduklarından daha fazla su içerirler. Bu da onları daha doyurucu kılar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>