>

DİYET

Doğru Diyetin Uç Noktaları

Doğru diyet yaptığını zannedenlerdenseniz yanılıyor da olabilirsiniz. İşte doğru diyetin uç noktaları...
 
   
 
 
     

BESİN DEĞERİ FAZLA, KALORİSİ AZ OLAN YİYECEK VE İÇECEKLERİ TERCİH EDİN:

Besinleri seçerken kalori yüklü sorunlu besinler yerine vitamin, mineral, antioksidan faktör ve posa zengini, düşük kalorili sorumlu besinlere yönelin. Şeker, yağ, un, nişasta yüklü sorunlu yiyecek ve içecekleri azaltın. Tatlılara, pasta, börek, kurabiye, bisküvi, gofret, cips ve benzeri yiyeceklerle, bol şekerli meşrubatlara fazla itibar etmeyin.

AZ YAĞLI YİYİN:

Fazla miktarda yağ tüketiminin kilo aldırdığına, özellikle doymuş yağ ve trans yağların damarsal yaşlanmayı hızlandırdığına dair güçlü kanıtlar var. Fazla miktarda yağ tüketenlerin bağışıklıklarının daha zayıf, yaşam sürelerinin daha kısa, kanser, diyabet gibi hastalıklara yakalanmalarının daha kolay olduğu belirtiliyor.

MEYVE VE SEBZELERDEN DAHA ÇOK YARARLANIN:

Bu besinler vitamin, mineral, antioksidan maddeler ve posaların temel kaynaklarıdır. Kilo kontrolünü kolaylaştırırlar. Özellikle sebzeler kiloya dost gıdalardır.

ATIŞTIRMALARDAN UZAK DURUN:

Ara öğünleri ihmal etmeyin ama zararlı atıştırmalarla bedeninizi kalori çöplüğüne de çevirmeyin. Sağlıklı atıştırmalar seçin (ceviz, badem, fındık, sebzeler...)

TUZU VE ŞEKERİ AZALTIN:

Bu iki lezzet unsurunun yemenize yol açarak kilo aldıracağını unutmayın. Şeker tüketimi arttıkça hastalık riski de artmaktadır. Günlük tuz tüketimini 1-2 çay kaşığı ile sınırlamaya çalışın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>