>

DİYET

Kahvaltının Vazgeçilmezi Peynirin Besin Değeri

Peynirdeki yağ oranı arttıkça kalori değeri de artar.
 
   
 
 
     

PEYNİR, YÜKSEK KALORİLİ BİR GIDA MADDESİDİR.

Peynirdeki kalori değerlerini oluşturan en önemli besin öğeleri yağ ve proteindir. Peynirdeki yağ oranı arttıkça kalori değeri de artar. Yağ ve protein miktarına göre değişmekle birlikte tam yağlı sert tip peynirlerin 100 gramında; 400 – 440 kalori, tam yağlı yarı sert 100 gram peynirde; 350 – 400 kalori ve aynı miktar az yağlı peynir çeşitlerinde ise 100 – 350 kalori vardır.

Peynirde kolesterol oranı oldukça düşüktür. Peynirdeki yağ oranına bağlı olarak değişmekle birlikte 100 gram peynirde 0 – 100 mg. arası kolesterol bulunur. Peynir, toplam kolesterol alımında %3 – %4′lük gibi düşük bir paya sahiptir.

PEYNİRDE PROTEİN

Biyolojik değeri yüksek proteinlerinden dolayı peynirin besleyici değeri yüksektir. Günlük protein alım ihtiyacı yaşa vücut ağırlığına göre değişkenlik göstermekle birlikte 100 gram yumuşak tip peynir, günlük protein ihtiyacının %30 – %40′ını; sert tip peynirler de %40 – %50′sini karşılayabilmektedir.

PEYNİRDE VİTAMİNLER

Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunmaktadır. Konsantrasyonları peynirin yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tam yağlı peynirdeki A vitamini’nin %80 – %85′i peynire geçmektedir. Bu nedenle peynir A vitamini bakımından önemli bir kaynaktır. B vitamini kompleksleri bakımından da zengin içeriği sebebiyle peynir önemli bir kaynak durumundadır.

PEYNİRDE SÜT YAĞI

Süt yağı peynirde hoş koku ve kalitesini arttırması nedeniyle önem taşımaktadır. Süt yağı oranı arttıkça peynirde daha iyi bir hoş koku gelişimi sağlanır. Ayrıca süt yağının sindirilebilirliği çok yüksektir. Sindirilebilirlik, peynir çeşidine göre %88 – %94 arasında değişmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>