>

DİYET

Kalori bazlı rejim

Kalori bazlı rejim nedir? Avantajları nelerdir? İşte kalori bazlı rejim için örnek menü…
 
   
 
 
     
Klasik rejimlerin en iyilerindendir. İsminden de anlaşılacağı gibi, kalori hesabına dayanır. Kilo, yaş ve bedene göre farklılıklar olmasına rağmen, aktif bir kadın günde 2000 ile 2300 kalori arası yakar. Kalori bazlı bir rejim uygularken üç öğünde toplam 1500 kalorinin geçilmemesi gerekir.

Tüketilecek enerjinin öğünlere dağılımı şöyle olabilir: %20-25 kahvaltı, %40 öğle yemeği, %35 akşam yemeği. Protein, yağ ve şekerlerin öğünlere yeterli miktarda dağıtılması gereklidir. Meyve tüketimi günde iki taneyle kısıtlanmıştır. Çiğ sebze ve salatalar da iki öğünde tüketilebilir. Her öğün yenmesi gereken proteinlerin ise yağ bakımından çok zengin olmaması önerilir. Sıvı yağ ve tereyağı, yağ asitleri ve vitaminlerin vücutta korunması konusundaki etkileri nedeniyle tamamen kaldırılmamalı ama az miktarda tüketilmelidir.

Avantajları:

En dengeli rejimlerden biridir. Miktarları azaltılmış olmak şartıyla her şeyden yemek mümkündür.
Açlıktan ölünmez.
Ara sıra kaçamak yapılsa da dünyanın sonu değildir.

Sakıncaları:

Kalori miktarını çabuk şişirdikleri için süt ürünleri ve ette bulunan proteinlerden kaçma eğilimi vardır.

Oldukça yorucudur: Buharda pişirme yöntemi yüzünden bol vakit ve emek gerektirir. Özellikle çalışan kadınlar, evlerine dönünce saatlerini tezgah başında geçirmek istemeyecektir.

Genellikle sevilen yiyecekler yenemez: Tatlı veya peyniri çok sevenler bu tutkularını bir yana bırakıp salata ve yeşilliğe yönelmek zorunda kalır.

ÖRNEK MENÜ:

Kahvaltı: 1/8 baget ekmeği, 1 yoğurt, şekersiz çay veya kahve

Öğle yemeği: 1 çorba kaşığı vinegret (yağ, limon, sirke, tuz, baharat) ile tatlandırılmış salata, fırın torbasında pişirilmiş 150 g balık ve yeşil sebze, 3-4 kaşık buharda pişirilmiş pirinç çorbası

Akşam yemeği: Et suyuna tereli çorba, teflon tavada pişirilmiş fileto tavuk, taze domates ile pişirilmiş 3-4 kaşık çorba, 1 meyve

Küçük bir artı

“Aquajogging” yani suda jogging yapın. Bacak kaslarınız için muhteşem bir sıkılaştırıcı olduğu gibi, bir saatlik çalışma tam 400 kalori yaktırıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>