>

DİYET

Paleotik Çağların Diyetleri

Düşük glisemik indeks diyetinde hazır gıda yok.
 
   
 
 
     

Paleotik çağda insanların beslenme tarzına uygun beslenme tarzı ilettiği öne sürülen Paleotik diyettir. Üzülerek belirtmeliyim ki, bu diyet de bir tıp doktoru tarafından önerilmiştir. Bana göre şarlatan diyetlerden biridir. Bu diyete göre, insanlar avlanarak kırmızı et yiyerek yaşadıkları dönemde böyle kilolu değillerdi. Karbonhidratları, sebzeleri, meyveleri, tahılları kısıtlatarak bol miktarda et ve et ürünleri vererek insanları zayıflatmanın daha kolay olduğunu savunan bir diyettir.

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKS DİYETİNDE HAZIR GIDA YOK

Karbonhidrat seçimlerinde glisemik indeks değeri düşük olan besinleri kullanmanız, glisemik değeri yüksek karbonhidratlardan kaçınmanız halinde düşük glisemik indeks diyeti uyguluyorsunuz denilebilir. Bu diyette de yağ, karbonhidrat ve proteinler arasındaki genel dengeyi uygulamanız, toplam günlük kalori tüketiminizde 500-1000 kalori kadar bir kısıtlama yapmanız değişmez bir kuraldır.

NEDEN TERCİH EDİLMELİ

Her ekonomik koşuldaki kişi tarafından, her ortamda uygulanabilecek, yoğun ve sık talep gerektirmeyen, kolay anlaşılabilir bir diyet yaklaşımıdır. Bu diyete katılan pek çok kişi, hem sağlıklı kilolarına inmiş hem de kilolarını korumak bakımından, yani kilo yönetimini başarmakta sorun yaşamamıştır. Ancak uyguluma sırasında kilo vermeye başladıktan bir süre sonra oluşacak kısa duraklama dönemi sizi üzmemelidir. İdeal kilonuza gelinceye kadar bu duraklamaları zaman zaman yaşayacaksınız.

Bu diyette enerjinin % 12-15’i biyolojik değeri yüksek, hücre yenilenmesinde önemli rol oynayan, kaliteli proteinlerden alınmaktadır. Enerjinin % 25-30’u yağlardan gelmekte ve vücut için gerekli olan temel yağ asitlerinde eksiklik oluşmamaktadır. Ayrıca, günlük enerjinin % 55-60’ının kaynağı olan, glisemik indeksi düşük karbonhidratlarda bol miktarda vitamin, mineral ve eser miktarda element, flavonoit, karotenoit ile posa bulunmaktadır. Bu diyette bolca katkı maddesi içeren hazır gıdalara pek yer verilmemektedir.

Glisemik indeks diyeti hem sağlıklı beslenmek, hem de sağlıklı kalmak amacıyla kullanılabilmektedir. Yani bu diyet sadece kilo kaybı sağlayıcı değil, kilo denetleyici, kilo yönetimini destekleyici bir beslenme yaklaşımıdır. Yeni ve ayrı bir diyete gerek kalmadan beslenmenizi sağlıklı yaşamın bir parçası yapabilmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>