>

DİYET

Yaza Daha Hafif Girmek İçin Yapılması Gerekenler

Diyetisyen Gonca Güzel`den çok özel öneriler...
 
   
 
 
     

1. PLANLAMA YAPIN:

Sabahları ilk uyandığınızda sizi sağlıklı beslenmeye ve ideal kiloda olmaya iten sebeplerinizi düşünün .Hedefinizi gözünüzde canlandırın .Gününüzü mutlaka planlayın eğer sabahtan itibaren kafanızda ne yapacağınıza dair bir planınız olursa mutlaka ona uyarsınız, aksi takdirde sizin dışınızdaki faktörler sizi etkiler. O gün bir toplantınız mı var, bir partiye mi gideceksiniz veya bir yere mi davetlisiniz? Aç karnına gitmemeye çalışın ve size ikram edilenlerden sağlıklı olanları tercih edin. Eğer önceden ne yapacağınızı bilirseniz ,sizi kararınızdan hiçbir faktör alıkoymayacaktır.

2. NE YIYORSANIZ O SUNUZ:

Yaşamımızda neyi seçersek ona göre sonuçlar doğururuz. Bu sebeple sağlıklı alışkanlıklar kazanırken , seçimlerinizin bilinçli olması uzun vadede çok önemlidir. Her gün içtiğiniz bir bardak kolayı içmemeniz 2 ayda 1,2 kg vermenize sebep olacaktır.

3. BOL SU IÇIN:

Eğer çok açsanız ve sağlıklı ara öğün seçenekleriniz yoksa bol su için. Böyle bir durumda su ile beraber sağlıklı içecekler de ayran, süt, soda veya limonata gibi açlığınızı yatıştıracaktır.

4. UZUN VADELI DÜŞÜNÜN:

Hepimiz aldığımız kiloların bir mucize gibi gitmesini arzuluyoruz fakat bu kiloları almak için emek ve zaman sarfettik ve vermek için de emek ve zamana ihtiyacımız var. Eğer hedefimiz sadece kilo vermek ise emin olun vücudunuz bunu gerçekleştirecektir.Fakat kilo vermekle beraber sağlıklı olmak ve ideal kiloyu korumak çok daha uzun vadeli bir hedeftir.Bu hedef için gerçekten alışkanlıkların değişmesi gerekir.Her baharda yaza girmek için verilen kilolar aynı şekilde her kış alınır.Kilo yönetiminde başarılı oldum diyebilmek için ideal kilonuzu en az 1 sene korumanız gerekmektedir.

5. GÖZDEN IRAK OLAN GÖNÜLDEN IRAK OLUR:

Özellikle akşam yemeklerinden sonra kendinizi buzdolabı önünde buluyorsanız, sadece sıkıldığınız için yemek yiyorsunuz veya atıştırıyorsunuz demektir. Öncelikle buzdolabında veya çevrenizde sağlıklı besinler bulundurun. Canınız bişeyler atıştırmak isterse , öncelikle kafanızı dağıtacak başka şeyler bulun. Bulmaca çözmek, el işi yapmak, puzzle yapmak, yürüyüşe çıkmak, müzik dinlemek, uyumak ve hedefinizi düşünüp konsantre olmak yapabileceğiniz etkinlikler arasındadır. Alışkanlıklar çok kolay kazanılır ama zor vazgeçilir.Bu yüzden kötü alışkanlığın yerine iyi bir alışkanlık kazanmak sizin için çok daha kolay olacaktır. Canınız atıştırmak istediğinde kendinizi direk yeni alışkanlığa odaklayın, bunu en az bir hafta yaparsanız sağlıklı alışkanlığı kazanmış olacaksınız.

6. YA HEP , YA DA HIÇ DEĞIL, IŞIN SIRRI DENGEDE:

Önünüzde koskoca bir yaşam var ve birkaç küçük atıştırma sizi yolunuzdan çevirmemeli. Arada sırada hayatın zevklerinden lezzetli yemeklerin tadını kaçırmamalısınız. Böylelikle hem hayatın keyiflerinden yararlanır hem de sağlıklı kalırsınız.

7. HEDEF KOYMAK:

Burada işin en önemli sırrı başarabileceğiniz, ölçülebilir, mantıklı hedefler koymaktır.Eğer 2 ayda 20 kg vermek gibi bir hedefiniz varsa , başarılı olursanız ciddi sağlık problemleri, metabolizmanızın yavaşlaması ve sinir sisteminizin bozulmasına yol açarsınız. Bu hedefi bir seneye yayarsanız, sağlıklı ve kalıcı kilo verir, daha sağlıklı olur ve daha rahat bu süreci atlatırsınız. Hedeflerinizi ulaşılabilir, moralinizi ve kendinize güveninizi maksimum tutun :)

Nutrismart by Gonca Güzel

http://www.facebook.com/nutrismart
https://twitter.com/nutri_smart
http://www.nutrismart.com.tr/

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>