>

GÜZELLİK

Ayaklarınıza İyi Bakın!

Vücudumuzun en önemli uzuvlarından biri olan ayaklarınıza gerekli özeni gösteriyor musunuz?
 
   
 
 
     

Bir günde ortalama olarak 8 - 10 bin arasında adım attığımızı ve bütün bir ömür boyunca dünyanın çevresini 4 defadan fazla yürüyecek kadar yol kat ettiğimizi biliyor musunuz?

Peki, vücudumuzun en önemli uzuvlarından biri olan ayaklarınıza gerekli özeni gösteriyor musunuz?

Ayaklarınıza günde 5 – 10 dakika ayırarak onlara hak ettiği değeri verin!

- Ayaklarınızı her gün dikkatli bir şekilde kontrol ederek meydana gelebilecek değişiklikleri erkenden fark edebilir ve gereken önlemleri almak için geç kalmamış olursunuz.

- Ayaklarınızın alt ve üst kısımlarına bakın, taban kısmını görmekte zorlanıyorsanız bir ayna kullanın veya bir aile bireyinden yardım alın.

- Ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayak cildiniz yumuşak olmasına özen gösterin.

- Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. Kabarcık oluştuğunda hemen hekiminize başvurun.

- Ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına özen gösterin.

- Sigara içmeyin.

- Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

- Düzenli egzersiz programınız olmalıdır. Yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

- Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra sabunla yıkayarak temizleyin. Uzun süreli ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.

- Ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, özellikle parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. Dilerseniz parmak aralarına kolonyalı pamuk sürerek oluşan fazla nemin kurumasını sağlayabilirsiniz. Parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler.

- Yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz. Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>