>

GÜZELLİK

Çatlaklara Karşı Çözüm

Çatlakları önlemek için neler yapılmalı? İşte cevaplar...
 
   
 
 
     

Vücut çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek mümkün. Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar.

Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle gezdirmek de kan dolaşımını artıracağı için yeni oluşmuş taze çatlakların ortadan kaldırılması için etkili bir yöntem. Bu şekilde hücreler canlanarak yeniden elastik bir yapıya kavuşacak dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.

ÇATLAKLARA DAHA ÇOK NERELERDE RASTLANIR?

GÖĞÜSLER:


Vücudun en nazik organları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür.

KARIN:

Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. Vücudun bu bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik ürünlerden faydalanmak olumlu sonuç verir.

BEL ÇEVRESİ:

Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. Bu şekilde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten kaçınmak önem taşır.

PEKİ ÇATLAKLARDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?

• Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil içten de beslenmesi gerekiyor. Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.

• Yoğurt süt taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin.

• Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinleri tüketin.

• Günde 1 - 15 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

ÇATLAKLARI ÖNLEMEK İÇİN;

• Kısa zamanda aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının.

• Cildin elastikiyetini kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bu amaçla yumuşatıcı yağlar A E ve F vitamini kolajen elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.

• Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>